bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 31 października 2016
  • 5 listopada 2016
  • wyświetleń: 12318

Zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej

Za nami:

W niedzielę, 6 listopada będzie miało miejsce zwiedzanie cmentarza w Bielsku-Białej. Bez względu na pogodę odbędą się dwie tury - pierwsza o godzinie 10.00, druga o 15.00.

cmentarz żydowski
fot. Miejskie Centrum Informacji Turystycznej


Historia Żydów na ziemiach polskich liczy sobie ponad 1000 lat od czasu pojawienia się pierwszych kupców, uchodźców i osadników żydowskich po dzień dzisiejszy. Były w niej długie okresy religijnej tolerancji ze strony państwa polskiego i pomyślnej koniunktury dla polskiej wspólnoty żydowskiej, ale również niemal całkowita eksterminacja, dokonana na ziemiach polskich przez hitlerowskie Niemcy.

Wyznawcy judaizmu obecni byli również w Małopolsce i (w mniejszym stopniu) na Śląsku. Ze względu na Holocaust do dzisiejszych czasów przetrwały niestety tylko nieliczne pamiątki ich bytności. Najczęściej są to cmentarze.

Już od lat święto Wszystkich Świętych jest swego rodzaju pretekstem dla dr Jacka Proszyka do oprowadzania chętnych po cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej. Zwiedzanie potrwa ponad dwie godziny. Zbiórka przed wejściem przy ul. Cieszyńskiej. Szczegółowe informacje można znaleźć na Facebooku.

Dodatkowo odbędzie się zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu 1 listopada oraz 11 listopada w Cieszynie.

BM / bielsko.info, źródło: Miejskie Centrum Informacji Turystycznej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.