bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 października 2016
  • 13 października 2016
  • wyświetleń: 10916

To miejsce może przyciągnąć tłumy turystów do miasta!

Studio Filmów Rysunkowych rozpoczyna prace przygotowawcze do budowy interaktywnego Centrum Bajki i Animacji "Świat Bajki". Kilka dni temu ogłoszono konus na opracowanie koncepcji architektonicznej obiektu. Wszyscy radni z Bielska-Białej są wyjątkowo zgodni - miasto powinno wspomóc budowę miejsca, które stanie się magnesem przyciągającym tłumy turystów z całej Polski.

studio filmów rysunkowych
To miejsce może przyciągnąć tłumy turystów do miasta! · fot. bielsko.info


Pod koniec sierpnia dyrektor Studia Filmów Rysunkowych podpisał umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodnie z decyzją Ministra Kultury, SFR w najbliższym czasie otrzyma pierwszą dotację z przeznaczeniem na opracowanie dokumentacji projektowo kosztorysowej Interaktywnego centrum.

Jednocześnie w siedzibie SFR w Bielsku-Białej podpisano umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich na przeprowadzenie konkursu architektonicznego na zaprojektowanie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. Konkurs został ogłoszony na początku października. Uczestnicy konkursu mają za zadanie sporządzić koncepcję architektoniczną oraz koncepcję scenariusza wystawy. Termin przyjmowania prac konkursowych mija 20 grudnia 2016 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku przyszłego roku.

- Według zamierzeń "Świat Bajki" przy Studiu Filmów Rysunkowych to połączenie interaktywnego, nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki typowym dla ekspozycji wystawienniczych przy zagranicznych studiach filmowych - mówi Andrzej Orzechowski, dyrektor bielskiej wytwórni.

Turystyczny potencjał inwestycji, która ma powstać przy ulicy Cieszyńskiej, dostrzeli bielscy radni. Na wrześniowej sesji wszystkie kluby wystosowały do prezydenta interpelacje w tej sprawie. Rajcy chcą, aby miasto aktywnie włączyło się w przedsięwzięcie. Wiadomo już, że zgodnie z wcześniejszymi założeniami miasto, wybuduje przy ulicy Kopernika parking wielopoziomowy.

Martwi brak dostatecznej komunikacji na linii miasto - SFR, o czym otwarcie poinformował wiceprezydent. - Wystosowano pismo do SFR, celem uzyskania informacji w sprawie zakresu i skali kosztów dotyczących budowy Muzeum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej. Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymano żadnej odpowiedzi w tej sprawie - czytamy w odpowiedzi na interpelacje radnych, która podpisał Lubomir Zawierucha. Z treści odpowiedzi dowiadujemy się także o przerwaniu kontaktu między potencjalnymi projektantami muzeum, a projektantkami parkingu. - Kontakt został przerwany z uwagi na brak umocowania formalnego projektanta SFR w Bielsku-Białej - dodaje Lubomir Zawierucha.

Centrum Bajki i Animacji "Świat Bajki" tworzone będzie w oparciu o dorobek powstałego w 1947 roku Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, w którym zrealizowano ponad tysiąc filmów, w tym słynne bajki dla dzieci. Zastosowanie nowoczesnych technik multimedialnych sprawi, że w Bielsku Białej powstanie niezwykle atrakcyjne centrum rozrywki i edukacji, proponujące naukę przez zabawę dla dzieci i całych rodzin.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.