bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 września 2016
  • wyświetleń: 6830

Bielscy spadochroniarze szturmowali na most na rzece Bóbr - zdjęcia

Bielscy spadochroniarze wykonali zadanie. Zakończyło się ćwiczenie taktyczne z wojskami 6 Brygady Powietrznodesantowej pod kryptonimem PANTERA-16.

Bielscy spadochroniarze szturmowali na most na rzece Bóbr · fot. Mariusz Bieniek, Ryszard Kacprzak


W tym roku żołnierze 18 batalionu powietrznodesantowego z Bielska-Białej, podczas ćwiczenia PANTERA-16, weryfikowali swoje zgranie i przygotowanie do działania zgodnie z bojowym przeznaczeniem na poligonie w Żaganiu. W czasie szkolenia spadochroniarze weszli do walki wykonując desant spadochronowy z pokładów samolotów CASA C-295M. Po odtworzeniu zdolności bojowej i wykonaniu kilkukilometrowego marszu wykonali szturm i opanowali most na rzece Bóbr. Ich działanie osłaniane było z powietrza przez samoloty F-16.

W trakcie kolejnych działań podczas obrony ustanowionego przyczółka desantowego żołnierze "osiemnastki" sprawdzeni zostali z procedur odzyskiwania utraconego personelu i reakcji na zagrożenia chemiczne. Spadochroniarze musieli odeprzeć atak czołgów i bojowych wozów piechoty. W rolę przeciwnika wcielili się pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa wyposażeni w czołgi Leopard 2 A4 i BWP-1 oraz żołnierze 6 batalionu dowodzenia z Krakowa i 6 batalionu powietrznodesantowego z Gliwic. Pododdziałom bielskich spadochroniarzy liczących ponad 550 żołnierzy wzmocnionych amerykańską kompanią ze 173 Brygady Powietrznodesantowej udało się odeprzeć atak i połączyć z oddziałem wydzielonym wojsk własnych. W niektórych epizodach ćwiczenia brali także udział żołnierze wojsk specjalnych.

Po zakończeniu części taktycznej odbyły się strzelania amunicją bojową. Przeprowadzono między innymi ćwiczenia w kierowaniu ogniem kompanii szturmowej w obronie w dzień i w nocy oraz strzelania plutonem na pojazdach HMMWV na patrolu. Zadania ogniowe wykonywali również żołnierze z 173 Brygady Powietrznodesantowej.

Ćwiczenie Pantera-16 rozpoczęło cykl szkoleń z żołnierzami 173 Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej Piechoty pod kryptonimem AIRBORNE DETACHMENT-16.

ab / bielsko.info, źródło: 6bpd.wp.mil.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.