bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 września 2016
  • wyświetleń: 6947

Duch spalonej synagogi - wykład Jacka Proszyka w Galerii BWA

Za nami:

Mało kto wie, że w miejscu, gdzie obecnie mieści się Galeria Bielska BWA, w latach 1881-1939 stała synagoga. Właśnie mija 77 lat od jej zburzenia.

synagoga bielsko
Synagoga w Bielsku


W połowie września 1939 roku miejscowi Niemcy podłożyli materiały łatwopalne i wybuchowe pod Żydowski Dom Ludowy im. Chaima Bialika w Bielsku oraz trzy żydowskie świątynie, w tym synagogę główną w Bielsku przy ul. 3 Maja. Synagoga ta - budowana według projektu Ludwika Schöne i Karola Korna - była wierną kopią synagogi w Szombathely na Węgrzech.

O niegdysiejszym istnieniu świątyni pomiędzy dzisiejszymi ulicami 3 Maja i Adama Mickiewicza w Bielsku-Białej świadczy pamiątkowa tablica na ścianie Galerii Bielskiej BWA, informująca, iż Dom Modlitwy Żydowskiej stał tu w latach 1881-1939 (tablicę odsłonięto 5 września 1991 roku). Galeria Bielska BWA usytuowana jest dokładnie w miejscu dawnej synagogi - w 1960 roku powstał w tym miejscu niewielki Pawilon Plastyków, który w 1989 roku został rozbudowany i zmodernizowany.

Wykład doktora Jacka Proszyka rozpocznie się w środę 14 września o godzinie 18.00 w Klubokawiarni Aquarium (Galeria Bielska BWA).

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.