bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 8 sierpnia 2016
  • wyświetleń: 5458

Pielgrzymi z Bielska-Białej wyruszyli na Jasną Górę - zdjęcia

W strumieniach deszczu 1036 pielgrzymów wyruszyło 6 sierpnia z bazyliki mniejszej Nawiedzenia NMP w bielskim Hałcnowie w drogę na Jasną Górę. W ciągu 6 dni pokonają ponad 170 kilometrów, aby dotrzeć do Częstochowy.

Diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę - 06.08.2016 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Ks. kan. Józef Walusiak, główny przewodnik pielgrzymki zauważył, że pielgrzymka to swoiste igrzyska duchowe. Kapłan nawiązał w ten sposób do rozpoczętej właśnie w Brazylii olimpiady letniej.

- Chciałbym, żeby ta pielgrzymka jubileuszowa była kolejnym przejściem w kierunku następnych jubileuszy i rocznic, by cały czas przynosiła liczne duchowe owoce, nawet gdyby było czasami mniej pielgrzymów - to nie jest aż tak istotne. Byleby ludzie, którzy wybiorą się w drogę do Częstochowy, przeżywali wielkie chwile. Przez te 25 lat doszło do licznych nawróceń. Wielu ludzi odzyskało wiarę i pokój - zauważa kapłan i wspomina historie, gdy podczas pielgrzymki wiele skomplikowanych spraw życiowych rozwiązało się i znalazło pomyślny finał.

W sobotę rano wszyscy pątnicy uczestniczyli w uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Roman Pindel. Ordynariusz przytoczył świadectwo nawrócenia znanego pisarza Władysława Reymonta, na którego powrót do wiary niebagatelny wpływ było jego uczestnictwo w pielgrzymce na Jasną Górę, początkowo jedynie, jako reporter gazety.

- Wyruszacie na waszą wędrówkę, na której czeka was niejedno zaskoczenie, niejedno spotkanie, łaska, przemiana. Każdy z was wyrusza z jakąś intencją, ale kluczowe jest, żeby dostrzegać, iż za tymi osobistymi sprawami jest nasz Pan, Ten sam, o którym czytaliśmy w Ewangelii - zauważył biskup nawiązując do ewangelicznej sceny Przemienienia Jezusa na górze Tabor.

Biskup zachęcił pielgrzymów, by byli uważnymi obserwatorami, gdyż, jak przypomniał, Bóg przemawia do człowieka przez różne wydarzenia. Jako wzór godny naśladowania biskup wskazał na trzech uczniów z dzisiejszego czytania Ewangelii, którzy z uwagą chłonęli to, co miał im do przekazania Jezus.

- Przyjdziecie przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej przemienieni, tak jak Reymont. Jak apostołowie na Górze Przemienienia tak i wy zyskacie doświadczenie Boga, Jego bliskości, łaski. Tak jak oni staniecie się także zdolni do świadectwa o wierze, doznanej przemianie - podkreślił kaznodzieja.

Wśród uczestników pielgrzymki jest m.in. trzydziestoosobowa grupa Węgrów. Są także wychowankowie ośrodka dla młodzieży uzależnionej "Nadzieja" z bielskich Komorowic, którzy borykają się ze swoimi słabościami. Legitymację pielgrzyma o numerze 1 i znaczek pielgrzymi otrzymał biskup ordynariusz. Najmłodszym uczestnikiem wędrówki jest roczny Jeremi, najstarszymi 78-letni Marian i Gertruda.

Równocześnie z 9 grupami pielgrzymów z Bielska-Białej w stronę Jasnej Góry wyruszyły grupy pątników z innych części diecezji: po raz 30 z Andrychowa i po raz 25. Z Cieszyna. 7 sierpnia ruszą pielgrzymki z Oświęcimia i Czechowic-Dziedzic. Wszystkie grupy połączą się rankiem 11 sierpnia i wspólnie, jako około kilkutysięczna reprezentacja diecezji bielsko-żywieckiej, wejdą na jasnogórskie błonia.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.