Wiadomości

  • 24 lipca 2016
  • 25 lipca 2016
  • wyświetleń: 22334

Tysiące pielgrzymów bawiły się pod Dębowcem - zdjęcia

W niedzielę na terenie przed Dębowcem w Bielsku-Białej spotkało się prawie 6 tysięcy pielgrzymów, którzy przez ostatnie dni gościli w Beskidach. Spotkanie było kulminacyjnym wydarzeniem Dni w Diecezjach, poprzedzających wyjazd do Krakowa na Centralne Obchody Światowych Dni Młodzieży.

Spotkanie pielgrzymów ŚDM w Bielsku-Białej - 24.07.2016 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Wśród pielgrzymów, którzy gościli w Beskidach, najwięcej było młodzieży narodowości francuskiej i włoskiej. Byli także pielgrzymi z krajów hiszpanojęzycznych oraz tak odległych i egzotycznych jak Saint Lucia na Morzu Karaibskim czy Timor Wschodni w Azji.

W niedzielę wszyscy spotkali się razem, by wziąć udział w nabożeństwie rozesłania. Spotkanie rozpoczął bp Piotr Greger słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego. Wezwania modlitwy usłyszeć można w 10 językach. Zagrał chrześcijański zespołu Retrospekcja, odbyła się też prezentacja poszczególnych grup językowych. Wcześniej tysiące osób odśpiewało „Happy Birthday” obchodzącemu swoje urodziny prezydentowi Bielska-Białej Jackowi Krywultowi.

Wielu uczestników spotkania, w słonecznej pogodzie, zaopatrzona w narodowe flagi, ubrana w kolorowe koszulki z logo ŚDM, bawiła się przy dźwiękach muzyki chrześcijańskiej, reagując spontanicznie na wezwania prowadzących na scenie koncert. Wielu pielgrzymów poznawało bliżej swoich rówieśników z innych krajów, wspólnie uczestnicząc w tańcu i zabawie. Razem ustawiali się w długie kolejki po gorące dania i napoje.

Kapucyn z Włoch o. Italo przyznał, że na ŚDM jest po raz czwarty, ale po raz pierwszy jako zakonnik. - Jestem wdzięczny Bogu za to, że mogę zobaczyć taką twarz Kościoła. Ta twarz jest młoda, szczęśliwa i pełna pokoju. Jest tu radość wynikająca z tego, że możemy wspólnie być razem, działać, odkrywać różnice między nami - powiedział.

Nazaretanka, siostra Małgorzata przyjechała z grupą Ukraińców z dalekiego Chersonia z diecezji odesko-symferopolskiej, dzięki akcji „Bilet dla Brata”. Zakonnica pochodzi z pobliskiej Kamienicy, dzielnicy Bielska-Białej. - Mieszkamy na ziemi, gdzie obecnie trwa wojna. Mam nadzieję, że po tym spotkaniu wiara tych młodych ludzie będzie bardziej żywa i będą pokładali większą nadzieję w Bogu. Mam nadzieję, że doświadczą tego, iż Kościół jest młody i wszechobecny - powiedziała w rozmowie.

Veronika Sekanova z Rużomberka na Słowacji wierzy, że poprzez obecność na ŚDM młodzi szerzą wiarę. - Pokazujemy, że wierzymy Jezusowi. Chcemy działać na rzecz dobra i wspólnie to manifestować - dodała.

Wszyscy wzięli udział w koncercie finałowym Międzynarodowych Warsztatów Gospel bielskiej fundacji „Drachma”. Do wielbienia Boga tańcem i śpiewem zachęcali prowadzący przez ostatnie dwa dni warsztaty dla dwustuosobowego chóru Siobhan Coker, Olrick Coker, Tony Adams i Brian Fentress z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Repertuar wypełniły utwory worship i gospel. „Stwórca, Mesjasz, Żywiciel wzywamy Cię!” - śpiewano na scenie po polsku i angielsku, wzywając do oddawania Bogu chwały.

Po koncercie, w rozświetlonej reflektorami scenie, na której umieszczono kopię symboli ŚDM -ikonę Maryi i krzyż, młodzi ludzie pod przewodnictwem biskupa Gregera adorowali Najświętszy Sakrament w czterech językach.

Diecezja bielsko-żywiecka na czas przygotowań do ŚDM otrzymała nazwę „Góra Błogosławieństw” w nawiązaniu do ośmiu błogosławieństw zawartych w Piśmie Świętym. Podczas Dni w Diecezji spotkania modlitewne odbywały się w górach i towarzyszyła im Msze oraz nabożeństwa plenerze. Młodzi ludzie pod przewodnictwem towarzyszących im biskupów modlili się na wzgórzu Kaplicówka w Skoczowie oraz na Trzech Lipkach w Bielsku-Białej.

Francuscy pielgrzymi na wzgórzu Trzy Lipki - 23.07.2016 · fot. Facebook WYD / ŚDM 2016 Diecezja Bielsko-Żywiecka


Jednym z punktów przygotowanego przez diecezjalny sztab programu był tzw. Pętla Beskidzka, czyli wycieczka szlakiem kultury i tradycji regionu. W ramach Dnia Refleksji i Zadumy pielgrzymi wyjechali do Oświęcimia, gdzie zwiedzili były obóz niemiecki KL Auschwitz-Birkenau oraz wzięli udział we Mszy św. w jednym oświęcimskich kościołów. Niektóre grupy zwiedziły miasto Oświęcim i wzięli udział w spotkaniach modlitewnych ze Wspólnotą Braci z Taizé w oświęcimskim kościele św. Maksymiliana.

Podczas Dnia Zaangażowania Społecznego pielgrzymi podejmowali różne działania charytatywne i porządkowe w szpitalach, domach dziecka czy DPS-ach. Niektórzy spotkali się z pacjentami placówek szpitalnych, inni porządkowali teren, jeszcze inni zaangażowali się w projekty artystyczne.

Dzisiaj pielgrzymi opuszczą już Beskidy i wyjadą do Krakowa na spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie potrwają do końca lipca.

mot / bielsko.info

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.