bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 lipca 2016
  • 6 lipca 2016
  • wyświetleń: 13563

ZIAD udostępnił turystom starą stację kolei gondolowej - foto, wideo

We wtorek 5 lipca ZIAD udostępnił turystom starą stację kolei gondolowej na Szyndzielnię. W środku dawnej stacji można obejrzeć wystawę wagoników, które przez lata wywoziły turystów na górę.Obiekt pełnił swoją podstawową funkcję od 1953 do 1994 roku. Po ostatniej modernizacji w 1995 roku budynek zamknięto, a obsługę ruchu pasażerów przeniesiono do nowej stacji. Spółka ZIAD będąca właścicielem kolei zdecydowała, że wnętrze starej stacji trzeba odnowić i ponownie udostępnić turystom.

- Niejednokrotnie spotykaliśmy się z opiniami, że w razie załamania pogody turyści oczekujący na zjazd koleją nie mają się gdzie schronić. Nowy budynek stacyjny takiej funkcji nie spełniał. Chcieliśmy też, żeby ta stacja oddawała historyczny charakter tego miejsca, dlatego w środku obok stołów i krzeseł, urządziliśmy mini ekspozycje. Mamy tam zgromadzone trzy gondole poprzednich generacji, są też archiwalne fotografie - mówi Marek Hetnał, wiceprezes spółki ZIAD.

Stara Stacja 1000 m n.p.m. - 05.07.2016 · fot. bielsko.info


Ciągle trwają starania o jeszcze jedną gondolę, której brakuje w ekspozycji. Mowa o najstarszym wagoniku I generacji, który woził turystów w latach w latach 1953-1965. - Nawiązaliśmy kontakt z właścicielem ostatniej kolei w Austrii, gdzie jeżdżą takie same wagoniki, jak przed wielu laty jeździły w Bielsku-Białej. Mamy nadzieję, że uda nam się ten wagonik sprowadzić i zaprezentować turystom - dodaje Marek Hetnał.

W środku dawnej stacji znajdą się stoły i miejsca do siedzenia, przy których będzie można spożyć zarówno własny prowiant, jak i przekąski zakupione w pobliskim bufecie. Budynek wyposażono też w żeliwny kominek oraz w podest sceniczny. Zarząd Spółki ZIAD podkreśla, że budynek ma pełnić nie tylko funkcję schronienia, ale że jest to unikatowe miejsce do zorganizowania spotkania integracyjnego, konferencji, wernisażu czy też kameralnego koncertu.

Stara Stacja 1000 m n.p.m. - 05.07.2016
Stara Stacja 1000 m n.p.m. - 05.07.2016 · fot. bielsko.info


Udostępnienie turystom "Starej Stacji 1000 m n.p.m." , bo tak symbolicznie nazwano to miejsce, to wstęp do modernizacji kolei gondolowej, która rozpocznie się w IV kwartale 2016 roku. Tegoroczne lato to ostatnia szansa by jeszcze przejechać się "starą" koleją gondolową. Nowymi wagonikami będzie można wyjechać na Szyndzielnię na początku 2017 roku.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.