bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 maja 2016
  • 24 maja 2016
  • wyświetleń: 16070

Bielsko-Biała jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie

Miażdżący dla Bielska-Białej raport Światowej Organizacji Zdrowia! Nasze miasto zalicza się do niechlubnej pięćdziesiątki najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

dębowiec
Widok na miasto z Dębowca - 12.02.2016, godz. 8.20 · fot. bielsko.info


O tym jak ciężko w Bielsku-Białej oddychać podczas spacerów w okresie grzewczym wiedzą wszyscy. Rzadkością nie są ostrzeżenia przed wychodzeniem z domu, dotyczą one zwłaszcza dzieci oraz osób z kłopotami zdrowotnymi. Jeśli jednak ktoś był zdania, że podobnie jest w innych miejscowościach, to raport przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia niestety pokazuje, że Bielsko-Biała jest jednym z najgorszych przykładów związanych z zanieczyszczeniem powietrza nie tylko w województwie czy w Polsce, ale w całej Europie.

W przygotowanym raporcie Bielsko-Biała zajmuje miejsce w trzeciej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Lepsza sytuacja jest nawet w silnie uprzemysłowionych aglomeracjach. Wiadomość opartą na tych danych podały między innymi największe polskie media.

Raport, WHO, Światowa Organizacja Zdrowia
fot. Światowa Organizacja Zdrowia


W zestawieniu uwzględniono pył zawieszony PM 2,5. Ten drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi i jest uznawany za najbardziej szkodliwy spośród zanieczyszczeń powietrza. To on powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.).

Największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych, a w dużych miastach komunikacja. Spalanie odpadów w tych kotłach, które choć jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest praktykowane przez niektórych mieszkańców.

new / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.