bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 maja 2016
  • wyświetleń: 7286

Ponad 20 Spartan pobiegnie w Biegu Fiata. Chcą pomóc choremu Markowi

29 maja w Bielsku-Białej odbędzie się kolejna edycja Biegu Fiata. Po raz pierwszy na trasie będzie można zobaczyć odział Spartan - charytatywnych biegaczy, którzy pokonają 10 kilometrów w zbroi starożytnych wojowników, w zwartym szeregu i ze śpiewem na ustach.

spartanie
Fundacja Spartanie Dzieciom · fot. materiały prasowe


Spartanie pobiegną, aby zwrócić uwagę na problem 17-letniego Marka Bogacza, u którego w wieku 20 miesięcy zdiagnozowano nowotwór mózgu oraz wodogłowie. Właśnie wystartowała charytatywna zbiórka dla Marka. Na koncie jest już 5000 zł przekazane przez Grupę FCA Poland. Ty też możesz pomóc! Wylicytuj wyjątkowy pakiet startowy lub wpłać dowolny datek na konto zbiórki!
Od małego pod górkę

Pani Ewa wychowuje Marka samotnie. To bardzo dzielna i silna kobieta, która walczy o zdrowie i szczęście swojego syna. Od samego początku nie było łatwo. W 20 miesiącu życia zdiagnozowano u Marka nowotwór mózgu oraz wodogłowie. Chłopiec przeszedł dwie bardzo skomplikowane operacje usunięcia części nowotworu oraz wodogłowia. Nieoperowalny fragment guza mózgu poddano długotrwałej chemio- i radioterapii. 5 lat temu nastąpił niespodziewany nawrót choroby nowotworowej i we wrześniu 2011 r.

Marek przeszedł kolejną operację usunięcia guza mózgu. Od tego momentu chłopiec jest ciągle rehabilitowany, ponieważ nowotwór wyrządził olbrzymie szkody m.in.: porażenie połowicze prawej strony ciała, dużą wadę wzroku i upośledzenie aparatu mowy. Co więcej, podczas pobytu w szpitalu Marek został zarażony wirusem żółtaczki typu „C” / HCV+/. Na tym nie kończą się problemy. 2 lata temu Marek musiał mieć zoperowaną prawą stopę, która w wyniku porażenia prawej strony ciała uległa dużemu odkształceniu uniemożliwiającemu chodzenie. Obecnie Marek porusza się na wózku inwalidzkim. Uczy się też chodzić z czterokołowym balkonikiem.

marek bogacz
Marek Bogacz wraz z mamą Ewą · fot. Lucjusz Cykarski / materiały prasowe


- Syn wymaga ciągłej intensywnej i specjalistycznej pomocy wielu ekspertów. Wspólnie ze Spartanami chcemy uzbierać pieniądze na ortezę stabilizującą staw skokowy w prawej nodze oraz turnus rehabilitacyjny. Koszt tych dwóch rzeczy to ok. 9000 zł. Wydawałoby się niewiele, ale dla nas jest to bardzo dużo. Będziemy ogromnie wdzięczni za każdą wpłatę - mówi Ewa Bogacz, mama Marka.

Ponad 20 Spartan pobiegnie dla Marka

Fundacja Spartanie Dzieciom już od 5 lat bierze udział w największych biegach ulicznych w Polsce i zagranicą promując ideę charytatywnego biegania. Na swoim koncie ma już kilkadziesiąt zbiórek, dzięki którym udało się pomóc wielu dzieciom z niepełnosprawnościami. Na trasach biegowych nie sposób ich nie zauważyć. Pokonują je w przebraniach starożytnych Spartan. Mają na sobie hełmy, peleryny, a w rękach trzymają złote tarcze i długie włócznie. Grupa liczy już ok. 150 biegaczy i ciągle się powiększa.

- W Bielsku-Białej nas jeszcze nie było, dlatego przyjęliśmy zaproszenie bez chwili wahania - mówi Łukasz Aleksandrowicz, organizator zbiórki dla Marka, który od 4 lat biega ze Spartanami. - Mamy nadzieję, że poruszymy serca mieszkańców Bielska-Białej i uzbieramy potrzebą sumę. Zachęcamy do wpłat nie tylko osoby prywatne, ale i lokalne firmy. Marek w swoim życiu przeżył wiele, ale w dalszym ciągu jest bardzo wesołym, otwartym i towarzyskim facetem. Szybko znaleźliśmy wspólny język, bo tak jak ja Marek lubi grać na PlayStation - dodaje z uśmiechem Spartanin Łukasz.

spartanie
Fundacja Spartanie Dzieciom · fot. materiały prasowe


Dowiedz się jak możesz pomóc! Zbiórka dla Marka cały czas trwa! Pomóc może każdy: mieszkaniec Bielska-Białej, biegacz, lokalny przedsiębiorca. Są aż cztery możliwości:


Zapraszamy do śledzenia całej akcji na Facebooku.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.