bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 maja 2016
  • 10 lipca 2016
  • wyświetleń: 15579

70-metrowa makieta kolejowa w hali pod Dębowcem - zdjęcia

Najważniejszym elementem wystawy była 70-metrowa makieta kolejowa. Znajdują się na niej 22 miniaturowe stacje kolejowe. Czyni ją to jedną z największych makiet kolejowych w Polsce.

Wystawa "Kolej w miniaturze" - 09.07.2016 · fot. bielsko.info


W wystawie wzięło udział 90 modelarzy z 5 krajów: Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier. Organizatorami wystawy ponownie są modelarze skupieni w grupach sTTandard i Śląskiej Grupie TT, miasto Bielsko-Biała i BBOSiR. Głównym celem projektu jest propagowanie modelarstwa jako hobby i kreatywnego spędzania wolnego czasu, a także pokazanie i nauka zasad obowiązujących w ruchu kolejowym. Dzieje się tak dzięki temu, że ruch na makiecie odbywa się dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w rzeczywistości.

Wystawa "Kolej w miniaturze" - 09.07.2016
Wystawa "Kolej w miniaturze" - 09.07.2016 · fot. bielsko.info


Najważniejszym elementem wystawy jest makieta kolejowa, mająca 70 metrów długości i 30 metrów szerokości. Znajdują się na niej 22 miniaturowe stacje kolejowe. Czyni ją to jedną z największych makiet kolejowych w Polsce, które będzie można obejrzeć w 2016 roku, a także większą od ubiegłorocznej, którą mogliśmy oglądać w lipcu zeszłego roku. O jej wielkości niech świadczy fakt, że gdybyśmy wszystkie tory, będące na makiecie, ułożyli w linii prostej to powstałby odcinek o długości 540 metrów!

W rzeczywistości, po pomnożeniu długości odcinka przez skalę makiety, byłoby to ponad 65 kilometrów, czyli więcej niż pomiędzy Bielskiem a Katowicami. Po makiecie poruszają się lokomotywy i wagony, będące wiernymi miniaturami tych, które jeżdżą w rzeczywistości. W tym roku będziemy mogli zobaczyć modele pociągów z lat 80 XX wieku. Dla wielu osób będzie to okazja do ponownego zobaczenia taboru, przy użyciu którego jeździli na wakacje lub do pracy.Największymi zaletami makiety są: dynamizm, zapewniany przez pociągi poruszające się w interaktywnym wobec nich otoczeniu ( np. zmieniające się oświetlenie na semaforach, sygnały dźwiękowe, inne pojazdy) oraz szczegóły samego otoczenia, takie jak bociany na łąkach, napisy na przystankach, pasażerowie na peronach. Aby te zalety jak najbardziej podkreślić i pokazać, organizatorzy zaplanowali rozłożenie makiety w sposób pozwalający na jak najlepszy, i najszerszy dostęp do niej publiczności.

To jednak nie jedyna atrakcja jaka będzie w tym roku czekała na gości w hali pod Dębowcem. Dla wszystkich miłośników kolei zostaną udostępnione w specjalnych gablotach modele lokomotyw i wagoników, od parowozów po współczesne, które razem stworzą wystawę historii taboru kolejowego.

Wystawę można obejrzeć w godzinach:
- 8 lipca, godz. 15.00-18.30
- 9 lipca, godz. 10.00-13.00 oraz 14.30-18.30
- 10 lipca, godz 9.00-13.00

Wstęp wolny.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.