bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 marca 2016
  • 24 marca 2016
  • wyświetleń: 3818

Nabór do organizacji paramilitarnej

Za nami:

Jednostka Strzelecka 3027 Bielsko-Biała im. majora Włodzimierza Mężyńskiego ogłasza nabór. Spotkanie rekrutacyjne odbędzie się w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej w Bielsku-Białej (pl. Opatrzności Bożej 18) w dniu 24 marca o godz. 17:00.

I ty możesz zostać Strzelcem! · fot. Wydział Informacji i Promocji SOPG


Wielu z Was zastanawia się - kim są ci umundurowani młodzi ludzie, maszerujący ze śpiewem na ustach ulicami naszych miast, którzy nie są ani żołnierzami, ani harcerzami? Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie, bez zaczerpnięcia do źródeł historii. W końcu niewiele organizacji może poszczycić się ponad wiekową tradycją. Założycielem, a dzisiaj patronem strzelców jest sam Marszałek Józef Piłsudski. To właśnie na bazie Związku Strzeleckiego stworzył on słynne Legiony Polskie, które wywalczyły Polsce wolność w 1918 roku.

Już w okresie międzywojennym okazało się, ze idea strzelecka nie jest aktem doraźnym, a wartości, które niesie ze sobą służba w "Strzelcu" są ponadczasowe. W II Rzeczypospolitej, Związek Strzelecki szybko stał się największą organizacją w całej Polsce. Związek wniósł niemożliwy do ocenienia wkład w wychowanie patriotyczne młodzieży, w rozwój sportu oraz kultury. Najważniejsze jednak było przygotowanie młodych Polaków do walki zbrojnej o niepodległość Polski. Nie na darmo bowiem ZS w dniu wybuchu II wojny światowej dysponował pół milionową rzeszą przeszkolonych strzelców.

I ty możesz zostać Strzelcem!
I ty możesz zostać Strzelcem! · fot. Wydział Informacji i Promocji SOPG


Wiemy jak potoczyły się losy kraju po II wojnie światowej. W komunistycznych realiach nie mogło być mowy o jakiejkolwiek działalności patriotycznej. Jednak idee strzeleckie przetrwały i tę próbę czas - skoro więc tylko upadł system komunistyczny, w Polsce od razu odrodził się ruch strzelecki.
Związek Strzelecki na Podbeskidziu jest skupiony w strukturach, które nazywają się Strzeleckim Obwodem Piechoty Górskiej. Jest to struktura stosunkowo młoda, bo powołana w 2008 roku. Na chwilę obecną w jej ramach działają 4 jednostki strzeleckie: w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Kozach, a także Suchej Beskidzkiej. W trakcie tworzenia są także jednostki w kolejnych miejscowościach. Jak sama nazwa wskazuje SOPG postawił wykorzystać w szkoleniu strzeleckim warunki geograficzne południowych granic Rzeczypospolitej, wzbogacając szkolenie o niektóre aspekty działania wojskowych oddziałów piechoty górskiej.

Trudny teren górski stwarza idealne warunki do szybkiego podniesienia kondycji i sprawności fizycznej. Przede wszystkim jednak najważniejsze jest wyrobienie odporności psychicznej, która w warunkach górskich narażona jest dodatkowo na duże wahania ciśnienia oraz temperatur. Nigdzie indziej strzelcy nie mają tak doskonałej możliwości sprawdzenia swoich umiejętności, jak podczas długodystansowych marszów górskich. Marsze takie są prawdziwym "konikiem" podbeskidzkich strzelców. W ich trakcie pokonuje się dziesiątki, a czasem nawet setki kilometrów z ograniczeniem snu i wypoczynku do absolutnego minimum. Przeszkodą nie jest ani 20-stopniowy mróz, ani 40-stopniowy upał, problemem nie jest też ulewa czy śnieżyca.

Związek Strzelecki to jednak nie tylko wędrówki. Na pierwszym miejscu, niezmiennie od 100-lat jest wychowanie młodzieży. Odbywa się ono poprzez realizacje hasła, wzniesionego przez samego Marszałka Józefa Piłsudskiego: "Każdy obywatel żołnierzem - każdy żołnierz obywatelem". W praktyce chodzi o to, aby z jednej strony dążyć do przeszkolenia wojskowego całego społeczeństwa. Z drugiej zaś strony, aby dać Polsce żołnierzy nie będących jedynie "najemnikami" - ale znających wartość służby i gotowych do największych poświęceń.

I ty możesz zostać Strzelcem!
I ty możesz zostać Strzelcem! · fot. Wydział Informacji i Promocji SOPG


Wychowanie patriotyczne w Związku Strzeleckim różni się jednak od suchych pogadanek szkolnych, które często są dla obecnej młodzieży po prostu nudne. "Strzelec" stawia przede wszystkim na praktykę. Młodzi strzelcy poprzez intensywne szkolenia, wyrzeczenia, pokonywanie własnych słabości, poprzez przykład starszych kolegów oraz spotkania ze świadkami historii sami uczą się szacunku i miłości do Ojczyzny.

Szkolenie w Związku Strzeleckim jest bardzo urozmaicone. W pierwszym okresie, kandydaci do służby strzeleckiej uczą się musztry, terenoznawstwa, pierwszej pomocy, podstaw taktyki i sztuki przetrwania. Po pozytywnym przejściu szkolenia unitarnego i złożeniu przyrzeczenia strzeleckiego są wdrażani w szczegółowe aspekty taktyki zielonej i czarnej, łączności, działań saperskich, wspinaczki, strzelectwa z broni sportowej i bojowej.

plakat strzelec


Poza szkoleniami SOPG organizuje także imprezy sportowe i kulturalne. Przykładem jest chociażby organizowany dorocznie dla uczniów podbeskidzkich szkół Rajd Górski szlakiem żołnierzy NSZ kpt. Henryka Flame "Bartka" czy też Bieg Niepodległości ulicami Bielska-Białej. Strzelcy mogą także realizować swoje różnorodne zainteresowania a nawet zdolności artystyczne, np. podczas konkursów historycznych, turniejów sportowych, wieczornic patriotycznych itp.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.