bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 15 marca 2016
  • 16 marca 2016
  • wyświetleń: 6528

Ocalić dworzec od zapomnienia - wideo

Dworzec kolejowy Bielsko-Biała Wschód ma bogatą, ponad 100-letnią historię. Budynek dworca powstał w 1888 roku i przez wiele lat służył mieszkańcom Białej. Po połączeniu Bielska i Białej stacja straciła na znaczeniu. Dziś budynek dworca popada w ruinę...Stacja postała w 1888 roku, wraz z budową Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich z Frydka przez Cieszyn i Bielsko do Kalwarii Zebrzydowskiej, na potrzeby miasta Biała Krakowska. Nazwa Bielsko-Biała Wschód została nadana po połączeniu Białej Krakowskiej i Bielska w jedno miasto, po czym stacja straciła na znaczeniu, stając się de facto podrzędnym przystankiem.

Obecnie stacja posiada jeden peron i kilka bocznic towarowych. Budynek natomiast pozostaje bardzo zaniedbany, nie funkcjonują kasy biletowe ani poczekalnia. Na parterze czynne jest tylko jedno pomieszczenie dla dyżurnej ruchu. Mieszkania na piętrze zajmują lokatorzy. Codziennie z dworca odjeżdżają cztery pociągi do Krakowa (Płaszów) oraz jeden do Wadowic.

Szansą na remont 128-letniego dworca może być rewitalizacja linii kolejowej nr 117. Na początku grudnia Zarząd Województwa Śląskiego uchwalił "Plan rozwoju kolei w województwie śląskim. Na liście rankingowej znalazła się rewitalizacja linii kolejowej nr 117 na odcinku granica województwa śląskiego - Bielsko-Biała Główna. Szacunkowy koszt modernizacji 12-kilometrowego odcinka szlaku kolejowego wynosi 56 mln złotych. Planowany termin zakończenia robót budowlanych to III kwartał 2020 roku.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.