Wiadomości

  • 10 marca 2016
  • wyświetleń: 2364

Usiłowali naciągnąć 8 starszych osób

Plaga fałszywych "wnuczków" i "policjantów" w Bielsku-Białej. Bezwzględni oszuści znów dali o sobie znać. W środę usiłowali naciągnąć na pożyczkę aż 8 starszych osób. Nie udało im się, bo ofiary wykazały się rozwagą i czujnością.

Złodzieje są coraz bardziej zuchwali. Nie mają żadnych skrupułów. Ich ofiary to osoby starsze, samotne, schorowane, często tęskniące za kontaktem z bliskimi. Kilkoro bielszczan odebrało w środę telefony od nieznajomego, który podawał się za krewnego. Oszust tak kierował rozmową, aby starsze osoby same musiały się domyślać z kim rozmawiają. Sprawca twierdził, że pilnie potrzebuje pieniędzy. Szybko jednak przerwał połączenie. Po chwili ponownie zadzwonił telefon. Tym razem oszust przedstawił się za oficera Centralnego Biura Śledczego Policji, który rozpracowuje grupę przestępców okradających konta w bankach. Przekonywał seniorów, że jeśli chcą zachować oszczędności, muszą wypłacić pieniądze z banku lub zlikwidować lokaty, a następnie przekazać gotówkę.

Na szczęście pokrzywdzeni w porę zorientowali się, że mają do czynienia z naciągaczami, dzięki czemu nie stracili oszczędności. Śledczy poszukują teraz szajki oszustów, którzy podają się za krewnych oraz podszywają pod funkcjonariuszy CBŚP i usiłują w ten sposób wyłudzić pieniądze od starszych osób.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta.

- Apelujemy do Państwa! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź też osoba podająca się za krewnego i poprosi o pilną pożyczkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej - informuje nadkomisarz Elwira Jurasz z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.