bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 marca 2016
  • 8 marca 2016
  • wyświetleń: 9644

Rewitalizcja parków w Bielsku-Białej

Urząd Miejski zleci wykonanie dokumentacji projektowej zagospodarowania trzech parków w centrum Bielska-Białej. Rewitalizację przejdzie Park Włókniarzy, park za Ratuszem oraz ogród jordanowski przy ulicy Zielonej.

Z uwagi na specyfikę przedmiotu zamówienia, postępowanie podzielono na trzy części. Pierwsza z nich obejmuje projekt integracyjnego placu zabaw "Szósty zmysł" dla dzieci z niepełnosprawnością, w tym dzieci niewidomych i niedowidzących w parku przy ulicy Zielonej. W parku ma znaleźć się m.in. "Muzyczny plac zabaw", czyli miejsce, w którym będzie można poznawać i odczuwać dźwięki oraz tworzyć muzykę oraz instalacja "Zielony Liść" - ścianka zielona wykonana z ustawionych donic betonowych w kolorze piaskowym, z rdzeniami żelbetowymi.

Koncepcja przebudowy ogrodu jordanowskiego przy ulicy Zielonej · fot. UM Bielsko-Biała


Druga część zamówienia polega na zaprojektowaniu parku doświadczeń oraz rewitalizacji terenu w pobliżu pomnika Adama Mickiewicza w Parku Włókniarzy. Z tej inwestycji z pewnością ucieszą się dzieci, bowiem w parku doświadczeń znajdzie się wiele edukacyjnych urządzeń - m.in. zwierciadła, tarcza Newtona, peryskop i kalejdoskop. Będzie też coś dla nieco starszych - zestaw windsurfing, hamak oraz worek do kickboxkingu.

park
Projekt koncepcyjny zagospodarowania parku za Ratuszem · fot. UM Bielsko-Biała


Interesująco zapowiada się trzecia część zamówienia, czyli opracowanie dokumentacji projektowej dla modernizacji parku za Ratuszem. Koncepcja Parku za Ratuszem podzielona została na strefy, a każda z nich będzie charakteryzowała się innym przeznaczeniem i wyposażeniem:
  • strefa reprezentacyjno-audytoryjna - strefa spotkań towarzyskich, słuchania muzyki, kino w plenerze,
  • strefa rekreacji biernej - miejsce wypoczynku, ciszy pomiędzy metalowymi rzeźbami przy ciekawej aranżacji zieleni gdzie mieszkańcy mogą przyjść z małym dzieckiem odpocząć czy poczytać książkę,
  • strefa widokowo- edukacyjna - z tematyczną wystawą na murze, ławkami we wnękach pomiędzy zielenią,
  • strefa (zieleń) izolacyjna - odgradzająca park od parkingu i budynków wielorodzinnych.


W koncepcji parku zaprojektowano innowacyjne rozwiązania projektowe. Zaproponowano na istniejącym wzniesieniu trzy rzędy betonowych tarasów ławek z drewnianym siedziskiem jako plenerową widownię do oglądania filmów i słuchania muzyki. Architektura wtopiona została w istniejący teren. Elementy te są podświetlone za pomocą listw ledowych, tworząc piękny efekt zarówno w dzień i w nocy. Naprzeciw widowni zaproponowano telebim ledowy usytuowany 150 cm od powierzchni terenu. Miejsce kina w plenerze jest doskonałą rozrywką dla mieszkańców i atrakcyjnym terenem spotkań towarzyskich.

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 8 tygodni na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej modernizacji trzech parków.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.