bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 marca 2016
  • 14 marca 2016
  • wyświetleń: 4732

Bielsko-Biała z dużym potencjałem

Z analizy, którą wykonał dr Łukasz Zaborowski, wynika jasno, że Bielsko-Biała posiada potencjał większy od kilku obecnych miast wojewódzkich. Ekspert był gościem stowarzyszenia Niezależni.BB podczas ubiegłotygodniowego spotkania w Wyższej Szkole Administracji.

niezależni, okrzesik
Dr Łukasz Zaborowski i dr Janusz Okresik · fot. niezalezni-bb.pl


Z analizy, której w swoich pracach naukowych dokonał dr Zaborowski, wynika jasno, że Bielsko-Biała posiada potencjał większy od kilku obecnych miast wojewódzkich. Nasz miejski obszar funkcjonalny, czyli teren, dla którego miasto dostarcza usługi publiczne, obejmuje ponad 400 tys. mieszkańców i jest największy spośród miast nie mających statusu metropolii.

Pomimo tego potencjału Bielsko-Biała nie otrzymała swego rodzaju "koncesji na rozwój", jak nazwał dr Zaborowski posiadanie statusu miasta wojewódzkiego. Od tej "koncesji" zależy wsparcie, jakie otrzymuje miasto z funduszy publicznych, miasta wojewódzkie przyciągają też największy kapitał finansowy i społeczny. Istotną wadą obecnego podziału administracyjnego, wskazaną przez prelegenta, jest także odcięcie Bielska-Białej od bezpośredniego zaplecza, jakie stanowią miasta takie jak Kęty czy Andrychów.

Ciekawym, nowym pomysłem, przedstawionym przez naszego gościa, była koncepcja tzw. województw policentrycznych, w których funkcjonuje więcej niż jedno miasto wojewódzkie. Na podobnych zasadach funkcjonuje obecne województwo lubuskie (Zielona Góra - Gorzów) czy kujawsko-pomorskie (Bydgoszcz - Toruń). Zdaniem dr. Zaborowskiego tego rodzaju rozwiązanie powinno stać się modelem docelowym dla polskich regionów, co pozwoliłoby zwiększyć wydatnie ilość miast wojewódzkich, dając impuls rozwojowy wielu nowym ośrodkom miejskim.

W obecnym województwie śląskim rolę takich nowych ośrodków wojewódzkich w wariancie policentrycznym mogłyby z powodzeniem odgrywać Częstochowa i Bielsko-Biała. Innym sugerowanym w dyskusji, pożytecznym dla naszego miasta rozwiązaniem, może być przejście Bielska-Białej wraz z częścią zaplecza terytorialnego, do województwa małopolskiego.

Wśród gości spotkania na szczególną uwagę zasługuje obecność reprezentacji Częstochowy na czele z wiceprzewodniczącym Rady Miasta, Marcinem Marandą, a także Przewodniczącego Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność, Marka Bogusza.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.