bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 marca 2016
  • 28 marca 2016
  • wyświetleń: 5356

Odszukaj podpisy swoich przodków!

Amerykanie opublikowali niedawno zdigitalizowaną Polską Deklaracją o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. W arcyciekawym dokumencie z 1926 roku można znaleźć m.in. podpisy uczniów szkół funkcjonujących na terenie obecnego miasta Bielska-Białej. Zachęcamy do odszukania podpisów swoich przodków!

książka, książki
fot. bielsko.info


W tym roku mija 240 lat odkąd Stany Zjednoczone ogłosiły Deklarację Niepodległości, uzasadniającą prawo do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii. W 1926 roku, z okazji 150. rocznicy tego wydarzenia, utworzono Polską Deklarację o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Jest to zbiór 111 tomów, które zawierają pozdrowienia i podpisy przedstawicieli wszystkich szczebli władz II Rzeczypospolitej, w tym m.in. Ignacego Mościckiego czy Józefa Piłsudskiego, duchownych, wojskowych, przedsiębiorców, naukowców oraz około 5,5 miliona podpisów uczniów szkół polskich.

Na Deklaracji znalazły się także sygnatury adeptów uczęszczających do szkół funkcjonujących na terenie obecnego miasta Bielska-Białej. Poniżej zamieszczamy pliki, w których można odszukać podpisy swoich rodziców, dziadków czy pradziadków.

BM / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.