bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 lutego 2016
  • wyświetleń: 4488

Szkolą kardiochirurgów z Kazachstanu

Dwóch kardiochirurgów z Kazachstanu szkoli się pod okiem wybitnych specjalistów od chirurgii małoinwazyjnej - doktora Witolda Gerbera oraz profesora Andrzeja Bochenka na Oddziale Kardiochirurgii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) w Bielsku-Białej.

Reklama

Kazachstańscy lekarze uczą się m.in. sposobów przeprowadzania zaawansowanych małoinwazyjnych zabiegów kardiochirurgicznych. Ich wizyta w Polsce jest efektem współpracy PAKS z Grupą Polpharma działającą w Kazachstanie pod marką Santo, a także wynikiem historycznych kontaktów specjalistów z tego kraju z lekarzami PAKS, którzy w 2007 roku pomagali powołać do życia pierwszy ośrodek kardiochirurgiczny oraz rozwinąć kardiologię interwencyjną w Karagandzie.

W szkoleniu pod okiem specjalistów PAKS udział biorą doktorzy Zhasaral Balimov i Azamat Berdiyev, kardiochirurdzy z Wojewódzkiego Centrum Chirurgii Serca w Szymkiencie.

- Cieszymy się, że nasza współpraca z kolegami z Kazachstanu ma charakter ciągły. Jest nam niezmiernie miło obserwować jak bardzo w ciągu ostatnich lat zmienił się poziom leczenia kardiochirurgicznego w Kazachstanie. Nadal chętnie będziemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z zakresu najnowocześniejszych technik operacyjnych w kardiochirurgii - mówi prof. Andrzej Bochenek, kardiochirurg, współzałożyciel Grupy American Heart of Poland.

Kazachstańscy kardiochirurdzy uczą się od polskich lekarzy specjalizujących się w małoinwazyjnych operacjach kardiochirurgicznych m.in. sposobów przeprowadzania operacji naprawy uszkodzonych zastawek serca, w tym zastawki mitralnej, a także zabiegów zabezpieczających rozwarstwiające się tętniaki aorty.

- Kolegów, którzy obecnie przebywają na szkoleniu w naszej klinice, poznałem i miałem okazję uczyć kardiochirurgii w Karagandzie i Szymkiencie w Kazachstanie w trakcie moich pobytów tam na przestrzeni ostatnich kilku lat. Są bardzo zdolni, głodni wiedzy i nabywania umiejętności. Cieszę się, bo po „wprowadzeniu do kardiochirurgii” zaczęli sporo i z dobrymi wynikami operować. Teraz odwiedzają nas w Bielsku biorąc udział w kursie na zdecydowanie bardziej zaawansowanym poziomie - mówi dr Witold Gerber, z-ca ordynatora oddziału kardiochirurgii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) w Bielsku-Białej.

Bezpłatne szkolenie lekarzy z Kazachstanu w Bielsku-Białej możliwe jest dzięki wieloletniej przyjaźni i współpracy Polsko-Amerykańskich Klinik Serca z Grupą Polpharma.

- Lekarze w Kazachstanie są pod ogromnym wrażeniem poziomu leczenia kardiochirurgicznego, jaki oferują swoim pacjentom Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. Właśnie dlatego postanowiliśmy wesprzeć rozwój młodych kazachstańskich lekarzy kierując ich bezpośrednio do prof. Andrzeja Bochenka, którego nazwisko zna nieomal każdy kardiolog w Kazachstanie i który bez wahania zgodził się przyjąć lekarzy do swojej kliniki na bezpłatne szkolenie - mówi dyrektor Tomasz Kuźnicki z firmy Santo.

Oddział PAKS w Bielsku-Białej prowadzi całodobowy dyżur dla chorych ze schorzeniami układu krążenia. Znajduje się w gronie oddziałów szpitalnych pierwszego wyboru z zakresu leczenia hipotermii głębokiej u dorosłych, dla potrzeb realizacji zadań zespołów ratownictwa medycznego w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM). Placówka posiada pracownię hemodynamiki, oddział anestezjologii i intensywnej terapii oraz dwie sale operacyjne, w tym tzw. salę hybrydową, umożliwiającą interdyscyplinarnemu zespołowi kardiochirurgiczno-kardiologicznemu przeprowadzanie innowacyjnych operacji implantacji zastawek aortalnych (TAVI, PAVTI), naprawy zastawek mitralnych, endowizyjnych operacji naczyń wieńcowych i hybrydowych operacji tętniaków aorty oraz wad strukturalnych serca. Opieka pooperacyjna jest prowadzona na oddziale intensywnego nadzoru, który wyposażony jest w 10 nowocześnie wyposażonych stanowisk. Ośrodek dysponuje także zespołem poradni i salą rehabilitacyjną.

Oddział PAKS w Bielsku Białej powstał w 2012 roku. Stanowi część Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy American Heart of Poland. Ośrodek zajmuje się nie tylko ratowaniem zdrowia i życia chorych ze schorzeniami układu krążenia, ale także opracowywaniem nowoczesnych metod leczenia oraz szkoleniem specjalistów z zakresu kardiologii i kardiochirurgii. Placówka posiada certyfikat akredytacyjny Ministra Zdrowia, będący formalnym potwierdzeniem najwyższej jakości oferowanych przez nią usług medycznych.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.