REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 16 lutego 2016
  • wyświetleń: 3393

TV: w obawie o rozpad województwa

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego opowiedzieli się za utrzymaniem integralności województwa śląskiego. Oświadczenie przyjęte głosami koalicji PO, PSL, RAŚ oraz SLD jest pokłosiem politycznej dyskusji wokół utworzenia województw bielskiego i częstochowskiego."Sejmik Województwa Śląskiego wyraża dezaprobatę dla koncepcji reformy administracyjnej państwa, której celem nie jest polepszenie funkcjonowania samorządu, lecz warunkowana polityczną koniunkturą destabilizacja władzy samorządowej", czytamy w oświadczeniu dotyczącym propozycji reformy administracyjnej państwa.

Stanowisko jest efektem toczącej się politycznej dyskusji wokół utworzenia województw bielskiego i częstochowskiego. Zdaniem radnych jego ponowny podział może przynieść więcej zagrożeń niż korzyści dla mieszkańców.

"W szczególności niepokoi niebezpieczeństwo utraty funduszy unijnych na rozwój regionalny w perspektywie 2014-2020", argumentuje Sejmik.

sejmik województwa śląskiego
Sejmik Województwa Śląskiego · fot. BP/ Tomasz Żak


- Dyskusja o podziale terytorialnym to bardzo poważna dyskusja, niosąca za sobą konsekwencje nie tylko administracyjne, ale przede wszystkim finansowe. Jesteśmy w trakcie nowej perspektywy unijnej, podpisane są już umowy, wiele dotyczy inwestycji wieloletnich. Mówienie o tym, że możemy to przerwać i zacząć układać wszystko od nowa jest ryzykowne - przekonywał marszałek Wojciech Saługa.

- Każda ewentualna zmiana powinna zostać poprzedzona konsultacjami społecznymi i nie może uderzać w potencjał finansowy i gospodarczy regionu. Mamy wrażenie, że to decyzja polityczna, nie wynikająca z merytorycznych przesłanek, która może przynieść więcej zagrożeń niż korzyści. Dyskusja w tej sprawie powinna toczyć się przy podniesionej kurtynie - uzasadniał radny Jarosław Makowski.

Za przyjęciem uchwały głosowali radni z koalicji PO, PSL, RAŚ oraz SLD (dwóch radnych wstrzymało się od głosu). Klub PIS nie głosował.

ab / bielsko.info

źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.