bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 15 lutego 2016
  • wyświetleń: 8109

6-milionowy silnik z Bielska-Białej

Z linii produkcyjnej zakładu FCA Powertrain Poland w Bielsku-Białej zjechał 6-milionowy egzemplarz silnika 1.3 MultiJet. Wynik ten świadczy o ogromnym sukcesie tego małolitrażowego silnika diesela o pojemności skokowej 1248 cm3.

Reklama

silnik fiat
6-milionowy silnik z Bielska-Białej · fot. FCA Powertrain Poland


W tej produkowanej od 2003 roku jednostce po raz pierwszy na świecie została zastosowana technologia MultiJet, będąca ewolucją systemu Common Rail, opracowanego przez koncern Fiata w 1997 roku.

Ciągłe udoskonalenia konstrukcyjne sprawiły, że silnik 1,3 Multijet, aktualnie produkowany w najnowszej wersji tej technologii, znanej na świecie pod nazwą Multijet II, dostępny jest w wersjach o różnej mocy: od wersji z turbosprężarką o stałej geometrii (75 KM) po wersję z turbosprężarką o zmiennej geometrii (od 85 do 95 KM). Wszystkie silniki 1.3 Multijet zapewniają doskonałe osiągi przy obniżonym zużyciu paliwa.

Zdobywca prestiżowych nagród, w tym między innymi „Engine of the Year" w kategorii pojemności skokowej 1.0-1.4 litra w 2005 roku, 1.3 MultiJet montowany jest w wielu samochodach z gamy FCA: Fiatach: Panda, Punto, Qubo, Doblò, Strada, Fiorino, 500, 500L, 500X, Lancii Ypsilon, Tipo, Alfie Romeo MiTo, jak i w samochodach konkurencyjnych marek: Opel, Ford, Suzuki. 6-milionowy egzemplarz silnika 1.3 MultiJet o mocy 95 KM zostanie zamontowany w samochodzie Fiat 500, który zostanie wyprodukowany w fabryce samochodów FCA w Tychach.

silnik fiat
6-milionowy silnik z Bielska-Białej · fot. FCA Powertrain Poland


Osiągnięcie tego znaczącego celu świadczy również o wysokiej jakości produkcji zakładu FCA Powertrain Poland w Bielsku-Białej, który, jak cała Grupa FCA, przyjął zasady WCM (World Class Manufacturing), międzynarodowej metodologii organizacji cyklu produkcyjnego, zgodnie z najwyższymi standardami na światowym poziomie.

Posiadająca od 2012 roku Gold WCM Level, polska fabryka silników Grupy FCA jest jednym z najnowocześniejszych zakładów w branży motoryzacyjnej, w którym produkowana jest również jednostka 0.9 TwinAir, rewolucyjny, dwucylindrowy silnik benzynowy, który zdobył prestiżową nagrodę "International Engine of The Year 2011" przyznawaną przez jury złożone z 76 dziennikarzy pochodzących z 36 krajów. Ponadto, silnik TwinAir został wyróżniony w innych trzech kategoriach: jednostek o pojemności poniżej 1000 cm3, najbardziej ekologicznych silników "Green Engine of the Year" oraz za debiut roku „Best New Engine of the Year".

Te prestiżowe wyróżnienia, przyznane silnikom produkowanym przez FCA Powertrain Poland w Bielsku-Białej, premiują innowacyjne rozwiązania stosowane przez inżynierów w zakresie redukcji wpływu na środowisko zarówno swoich wyrobów, jak i procesów produkcyjnych. Dowodzą też dużego zaangażowania pracowników zakładu na wszystkich szczeblach.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.