bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 5 lutego 2016
  • wyświetleń: 4169

Zmarł konstruktor szybowców

Zmarł Bogumił Bereś, wybitny konstruktor lotniczy z Bielska-Białej, specjalizujący się zwłaszcza w zakresie konstrukcji, technologii i produkcji szybowców wysoko wyczynowych Diana 1 i Diana 2. Był pilotem szybowcowym i samolotowym. Miał 72 lata.

Reklama

bereś
inż. Bogumił Bereś · fot. Wojciech Gorgolewski


Bogumił Bereś urodził się w Pabianicach. Studiował na Politechnice Warszawskiej. Po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa (MEiL-u) PW podjął pracę konstruktora w zakładach lotniczych WSK Mielec. Pracował między innymi przy konstrukcji samolotu PZL M-15 Belphegor.

W 1979 roku przeniósł się do Przedsiębiorstwa Doświadczalno-Produkcyjnego Szybownictwa PZL-Bielsko (PDPSz PZL-Bielsko) w Bielsku-Białej, gdzie został głównym konstruktorem. Dokonał modyfikacji szybowca SZD-48-3 Jantar Std., odpowiadał za przygotowanie produkcji seryjnej szybowca SZD-50-3 Puchacz, projektowanie i przygotowanie produkcji seryjnej szybowca SZD-51 Junior, następnie projektowanie i budowę prototypów szybowców Jantar-15 i SZD-52 Krokus. Zaprojektował, według własnego patentu urządzenie do automatycznego sterowania klapą oraz prowadził budowę i badania szybowca SZD-48-4 Jantar ze skrzydłem, w którym zastosowano profil NN-17. Zaprojektował i stworzył prototyp wyczynowego szybowca SZD-56 Diana.

Po upadku PDPSz PZL-Bielsko wykupił prawa do szybowca SZD-56 Diana. Umożliwiło to uruchomienie produkcji tego szybowca pod oznaczeniem SZD-56-1 Diana 1. Kolejnym krokiem było opracowanie i uruchomienie produkcji SZD-56-2 Diana 2, będącego rozwojową wersją szybowca Diana 1. Szybowce Diana należą do najlepszych w świecie szybowców wysoko wyczynowych. Własności tych szybowców, uzyskane dzięki oryginalnej koncepcji oraz wyrafinowanej technologii i konstrukcji, umożliwiły ustanowienie na nich rekordów krajowych, rekordów świata oraz wygranie licznych zawodów, w tym zawodów rangi mistrzostw świata. W czasie pracy w Mielcu uzyskał licencje pilota samolotowego i szybowcowego.

Uroczystości pogrzebowe inż. Bogumiła Beresia odbędą się w sobotę, 6 lutego 2016 roku o godzinie 15.00 w kościele im. św. Małgorzaty w Kamienicy. Po uroczystościach odbędzie się spotkanie wspominkowe na lotnisku Aeroklubu Bielsko-Bialskiego w Kawiarni "Podniebna uczta".

ab / bielsko.info

źródło: lotniczapolska.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.