bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 lutego 2016
  • wyświetleń: 4793

Szukają chętnych na żółte wagoniki

Charakterystyczne żółte wagoniki, które od 20 lat wożą turystów na Szyndzielnię, mogą jeszcze komuś posłużyć. Spółka ZIAD zamierza sprzedać gondole, napędy i liny. Przypominamy, że w tym roku kolej gondolowa przejdzie gruntowną modernizację.

Reklama

kolej linowa szyndzielnia
Charakterystyczny wagonik kolei gondolowej na Szyndzilnię · fot. bielsko.info


Pod koniec 2016 roku rozpocznie się modernizacja kolei gondolowej na Szyndzielnię. W ramach modernizacji zostaną wymienione m.in. zespoły napędu głównego i awaryjnego, lina nośno-napędowa, zamontowane zostaną także 32 sztuki nowoczesnych, 6-osobowych wagoników, do których wejście będzie prowadzić z poziomu peronu (dostosowane do wózków). 15 wagoników zostanie wyposażonych w uchwyty na rowery.

- Do końca września 2016 roku będziemy jeździć obecną koleją. Do tego czasu zostaną wykonane dokumenty i uzgodnienia oraz zostaną dostarczone wszystkie elementy do wymiany, w tym również wagoniki. Na przełomie września i października kolej zostanie zatrzymana na cztery miesiące - mówił prezes Janusz Kisiel podczas uroczystości podpisania kontraktu.

Zarząd spółki ZIAD uznał, że wagoniki, napęd oraz liny mogą jeszcze posłużyć. - Części moglibyśmy oddać na złom, ale szkoda nam to robić - tłumaczy prezes Janusz Kisiel. Według szefa ZIAD-u kolej mogłaby być posłużyć jeszcze w innym regionie kraju, najlepiej na pagórkowatym terenie, który nie generowałby zbyt wielu obciążeń.

Budowa wieży widokowej - 24.07.2015
Czy znajdzie się chętny na zakup elementów kolei gondolowej? · fot. bielsko.info


Potencjalny nabywca musiałby zadbać o budowę stacji kolei oraz podpór. ZIAD tłumaczy, że spółka Mostostal Zabrze, która w 1995 roku montowała kolej gondolową na Szyndzielnię, mogłaby się podjąć tego zadania. Wraz z częściami kupujący ma otrzymać kompleksowy projekt ustawienia podpór przygotowany przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz specjalistów z firmy Mostostal Zabrze.

ZIAD nie chce zdradzać na jaką kwotę może opiewać ewentualna transakcja i czy znaleźli się potencjalni klienci na zakup całej infrastruktury. Były już natomiast pytania o zakup pojedynczych wagoników. Jedna z żółtych gondoli na pewno zostanie wyeksponowana tuż obok drogi prowadzącej do dolnej stacji kolei linowej.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.