Wiadomości

  • 20 stycznia 2016
  • wyświetleń: 4479

Większa ilość zabiegów w Pediatryku

W 2015 roku - w porównaniu z rokiem 2014 - wzrosła liczba pacjentów odwiedzających specjalistyczne poradnie Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej oraz leczonych w szpitalnych oddziałach. Dzięki modernizacji bloku operacyjnego zwiększyła się liczba wykonywanych zabiegów, co z kolei pozwoli skrócić czas oczekiwania na operację.

sala operacyjna
Blok operacyjny po modernizacji · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


Dane statystyczne za 2015 rok dotyczące liczby pacjentów, którym udzielono medycznej pomocy w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej wyglądają następująco: w szpitalnych poradniach przyjęto ponad 37 tysięcy pacjentów, w szpitalnych oddziałach blisko 6,5 tysiąca, a w ambulatorium Izby Przyjęć ponad 20 tysięcy.

Wśród poradni liderem była Poradnia Chirurgiczna - 12 640 pacjentów, natomiast jeśli chodzi o szpitalne oddziały, to najwięcej pacjentów przyjął Oddział Pediatryczny - 2,6 tysiąca. W porównaniu z rokiem 2014 wzrosła zarówno liczba pacjentów w specjalistycznych poradniach jak i w oddziałach. W poradniach pacjentów było więcej o ponad pół tysiąca, w oddziałach o ponad dwustu. Z kolei blisko trzystu pacjentów mniej niż rok wcześniej skorzystało z pomocy medycznej w ambulatorium Izby Przyjęć.

sala operacyjna
Blok operacyjny po modernizacji · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


- Ponieważ wśród pacjentów ambulatorium Izby Przyjęć znaczną grupę stanowią dzieci i młodzież kontuzjowane w wyniku uprawiania sportu czy zabaw na świeżym powietrzu, więc tutaj tegoroczne statystyki mogą wyglądać bardzo różnie. Natomiast w przypadku szpitalnych oddziałów możliwy będzie kolejny wzrost, bo przypominam, że w ubiegłym roku remontowaliśmy Oddział Niemowlęcy oraz kończyliśmy modernizację bloku operacyjnego, co siłą rzeczy ograniczyło liczbę przyjętych pacjentów. Także w poradniach może pojawić się nieco więcej dzieci i młodzieży niż w roku 2015. Nie będą to jednak znaczące przyrosty, bo generalnie wygląda na to, że możemy już mówić o stabilizacji liczby naszych pacjentów w rejonie górnego pułapu obecnych możliwości. Ponieważ chcemy nadal rozwijać Szpital Pediatryczny, więc zostają nam dwie drogi: po pierwsze jeszcze podnosić i tak bardzo wysoką jakość świadczonych usług medycznych, a po drugie poszerzyć naszą ofertę o nowe usługi. Zamierzamy skorzystać z obu rozwiązań - mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Informując o danych statystycznych dziecięcego szpitala za 2015 rok warto przypomnieć gruntowną zmianę, którą przeszedł szpitalny blok operacyjny i powiedzieć, jakie dała ona efekty. Modernizacja ta - polegająca nie tylko remoncie i przebudowie bloku operacyjnego, ale i na wyposażeniu go w nowy sprzęt - zakończyła się w marcu ubiegłego roku. Kosztowała 2,6 miliona zł.

sala operacyjna
Blok operacyjny po modernizacji · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


- Bez wątpienia blok operacyjny jest dzisiaj bardziej racjonalnie wykorzystywany. Obecnie mamy bowiem dwie sale operacyjne tej samej klasy czystości, co oznacza, że nie musimy czekać z kolejną planową operacją aż wcześniejszy pacjent się wybudzi , a sala zostanie umyta. Teraz pacjent się wybudza, sala jest myta, a my już operujemy na drugiej sali. Dzięki temu możemy wykonywać znacznie więcej planowych zabiegów - do sześciu, siedmiu dziennie, podczas gdy wcześniej mogliśmy ich wykonać góra cztery. W efekcie będzie mogła być skrócona kolejka pacjentów oczekujących na zabieg operacyjny z trzech miesięcy do około półtora miesiąca - mówi Jacek Wiśniewski, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.