Wiadomości

  • 31 grudnia 2015
  • wyświetleń: 3463

Podsumowanie 2015 roku w pigułce

Dobiega końca 2015 rok. Spośród wszystkich wydarzeń, który miały miejsce w 2015 roku, wybraliśmy te najważniejsze. Zapraszamy na krótkie podsumowanie minionych dwunastu miesięcy.

2015 rok rozpoczął się protestem lekarzy stowarzyszonych w Porozumieniu Zielonogórskim. Część przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej - w tym 12 placówek na terenie Bielska-Białej - nie podpisało nowej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dopiero po kilku dniach negocjacji z ministerstwem obie strony doszły do porozumienia, a pacjenci mogli normalnie korzystać z usług medycznych.

W lutym Komendant Wojewódzkiej Policji w Katowicach odwołał ze stanowiska bielskiego komendanta insp. Bogdana Zarębę, który pełnił służbę po spożyciu alkoholu. Zastępcę szefa bielskiej policji, u którego również wykryto w organizmie alkohol, spotkał podobny los.

Bogdan Zaręba, policja
insp. Bogdan Zaręba został odwołany ze stanowiska komendanta policji · fot. Policja


Kolejnym ważnym wydarzeniem w minionym roku było porozumienie między dyrekcją a pracownikami MZK. Przypominamy, że załoga Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego groziła strajkiem generalnym, jeśli nie otrzyma podwyżek.

22 marca kierownik delegatury WIOŚ-u w Bielsku-Białej wydała nakaz zamknięcia spalarni przy Szpitalu Wojewódzkim. Tego dnia w delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pojawiła się kilkudziesięcioosobowa grupa mieszkańców Bielska-Białej, którzy protestowali w tej sprawie.W marcu rozpoczęła się kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi. Na spotkanie z mieszkańcami Bielska-Białej przyjechał m.in. Janusz Korwin-Mikke oraz Andrzej Duda. Zabrakło ówczesnego Prezydenta RP. W imieniu Bronisława Komorowskiego "Bronkobusem" po regionie poruszali się parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej.Pierwsze w historii Bielska-Białej powszechne wybory do rad osiedli oraz dwie tury wyborów prezydenckich to tematy, które zdominowały łamy naszego portalu w maju.

W środę 8 lipca przez stolicę Podbeskidzia przeszła gwałtowna nawałnica. W Bielsku-Białej strażacy kilkadziesiąt razy wyjeżdżali do powalonych drzew, odnotowano również kilkanaście uszkodzonych pojazdów oraz uszkodzone dachy m.in. przy ulicy Cyniarskiej i Lermantowej. Przez kilka godzin droga krajowa nr 1 była nieprzejezdna w obu kierunkach.

Nawałnica w Bielsku-Białej - 08.07.2015 · fot. bielsko.info, Kolo, Krzysiek, Łukasz B., XYZ, B-B, Michał, Xyz, Dawid, Dj, Anna EM, Jarek, Bielszczanin, greku, Sylar, Alice, Izabela Ciszak


Lipiec i sierpień upłynął pod znakiem plenerowych imprez. Tradycyjnie w Bielsku-Białej odbył się jeden z największych zlotów militarnych w Polsce - Operacja Południe. Na terenach hali pod Dębowcem zagościła druga edycja 90'Festiwalu. Na zakończenie wakacji bielskie lotnisko przyciągnęło miłośników lotnictwa podczas XII Międzynarodowego Piknilku Lotniczego.W wakacje oddano do użytku dwie rekreacyjne inwestycje. Pierwszą z nich była wieża widokowa na Szyndzielni, drugą rolkostrada przy lotnisku.

Wieża widokowa "ZIAD Tower" · fot. ZIAD Bielsko-Biała


Jesień w Bielsku-Białej została zdominowana przez kandydatów na posłów i senatorów. W trakcie kampanii wyborczej do naszego miasta przyjechał lider Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński. W wyborach parlamentarnych bielszczanie opowiedzieli się za kandydatami Prawa i Sprawiedliwości. To było pierwsze od wielu lat zwycięstwo PiS-u w Bielsku-Białej.2 października w stolicy Podbeskidzia odbyła się największa w ostatnich latach manifestacja. Środowiska narodowe zorganizowały w Bielsku-Białej manifestację antyimigrancką, w której według szacunków uczestniczyło grubo ponad 1000 osób.W święto Wszystkich Świętych do naszego miasta przyjechał urzędujący Prezydent. Andrzej Duda wziął udział w nabożeństwie luterańskim, które odbyło się w kościele Jana Chrzciciela w Starym Bielsku.

Prezydent Andrzej Duda w Bielsku-Białej - 31.10.2015 · fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska


Po głośnej publikacji w tygodniku NIE komendant straży miejskiej w Bielsku-Białej złożył dymisję. W oczekiwaniu na ogłoszenie konkursu obowiązki Mirosława Tronkowskiego przejął jego zastępca.

komendant tronkowski
Komendant straży miejskiej - Mirosław Tronkowski · fot. Straż Miejska w Bielsku-Białej


Ogólnopolska wrzawa wokół Trybunału Konstytucyjnego odbiła się również echem w naszym mieście. W grudniu Komitet Obrony Demokracji zorganizował dwie manifestacje w Bielsku-Białej. W drugiej z nich udział wzięło ponad 600 osób.13 grudnia punktualnie o godzinie 5:44 z dworca kolejowego Bielsko-Biała Główna odjechał pierwszy pociąg Pendolino. Od tego dnia podróż koleją ze stolicy Podbeskidzia do Gdyni trwa niewiele ponad 6,5 godziny.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.