Dobiega końca 2015 rok. Spośród wszystkich wydarzeń, który miały miejsce w 2015 roku, wybraliśmy te najważniejsze. Zapraszamy na krótkie podsumowanie minionych dwunastu miesięcy.
2015 rok rozpoczął się protestem lekarzy stowarzyszonych w Porozumieniu Zielonogórskim. Część przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej - w tym 12 placówek na terenie Bielska-Białej - nie podpisało nowej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dopiero po kilku dniach negocjacji z ministerstwem obie strony doszły do porozumienia, a pacjenci mogli normalnie korzystać z usług medycznych.
W lutym Komendant Wojewódzkiej Policji w Katowicach odwołał ze stanowiska bielskiego komendanta insp. Bogdana Zarębę, który pełnił służbę po spożyciu alkoholu. Zastępcę szefa bielskiej policji, u którego również wykryto w organizmie alkohol, spotkał podobny los.
insp. Bogdan Zaręba został odwołany ze stanowiska komendanta policji · fot. Policja
Kolejnym ważnym wydarzeniem w minionym roku było porozumienie między dyrekcją a pracownikami MZK. Przypominamy, że załoga Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego groziła strajkiem generalnym, jeśli nie otrzyma podwyżek.
22 marca kierownik delegatury WIOŚ-u w Bielsku-Białej wydała nakaz zamknięcia spalarni przy Szpitalu Wojewódzkim. Tego dnia w delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pojawiła się kilkudziesięcioosobowa grupa mieszkańców Bielska-Białej, którzy protestowali w tej sprawie.
W marcu rozpoczęła się kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi. Na spotkanie z mieszkańcami Bielska-Białej przyjechał m.in. Janusz Korwin-Mikke oraz Andrzej Duda. Zabrakło ówczesnego Prezydenta RP. W imieniu Bronisława Komorowskiego "Bronkobusem" po regionie poruszali się parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej.
Pierwsze w historii Bielska-Białej powszechne wybory do rad osiedli oraz dwie tury wyborów prezydenckich to tematy, które zdominowały łamy naszego portalu w maju.
W środę 8 lipca przez stolicę Podbeskidzia przeszła gwałtowna nawałnica. W Bielsku-Białej strażacy kilkadziesiąt razy wyjeżdżali do powalonych drzew, odnotowano również kilkanaście uszkodzonych pojazdów oraz uszkodzone dachy m.in. przy ulicy Cyniarskiej i Lermantowej. Przez kilka godzin droga krajowa nr 1 była nieprzejezdna w obu kierunkach.
Lipiec i sierpień upłynął pod znakiem plenerowych imprez. Tradycyjnie w Bielsku-Białej odbył się jeden z największych zlotów militarnych w Polsce - Operacja Południe. Na terenach hali pod Dębowcem zagościła druga edycja 90'Festiwalu. Na zakończenie wakacji bielskie lotnisko przyciągnęło miłośników lotnictwa podczas XII Międzynarodowego Piknilku Lotniczego.
W wakacje oddano do użytku dwie rekreacyjne inwestycje. Pierwszą z nich była wieża widokowa na Szyndzielni, drugą rolkostrada przy lotnisku.
Jesień w Bielsku-Białej została zdominowana przez kandydatów na posłów i senatorów. W trakcie kampanii wyborczej do naszego miasta przyjechał lider Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński. W wyborach parlamentarnych bielszczanie opowiedzieli się za kandydatami Prawa i Sprawiedliwości. To było pierwsze od wielu lat zwycięstwo PiS-u w Bielsku-Białej.
2 października w stolicy Podbeskidzia odbyła się największa w ostatnich latach manifestacja. Środowiska narodowe zorganizowały w Bielsku-Białej manifestację antyimigrancką, w której według szacunków uczestniczyło grubo ponad 1000 osób.
W święto Wszystkich Świętych do naszego miasta przyjechał urzędujący Prezydent. Andrzej Duda wziął udział w nabożeństwie luterańskim, które odbyło się w kościele Jana Chrzciciela w Starym Bielsku.
Prezydent Andrzej Duda w Bielsku-Białej - 31.10.2015 · fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska
Po głośnej publikacji w tygodniku NIE komendant straży miejskiej w Bielsku-Białej złożył dymisję. W oczekiwaniu na ogłoszenie konkursu obowiązki Mirosława Tronkowskiego przejął jego zastępca.
Komendant straży miejskiej - Mirosław Tronkowski · fot. Straż Miejska w Bielsku-Białej
Ogólnopolska wrzawa wokół Trybunału Konstytucyjnego odbiła się również echem w naszym mieście. W grudniu Komitet Obrony Demokracji zorganizował dwie manifestacje w Bielsku-Białej. W drugiej z nich udział wzięło ponad 600 osób.
13 grudnia punktualnie o godzinie 5:44 z dworca kolejowego Bielsko-Biała Główna odjechał pierwszy pociąg Pendolino. Od tego dnia podróż koleją ze stolicy Podbeskidzia do Gdyni trwa niewiele ponad 6,5 godziny.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.