bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 22 grudnia 2015
  • wyświetleń: 5964

Wizyta w kopalni PG Silesia - wideo

Kilka lat temu KWK "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach została uznana przez władze Kompanii Węglowej za trwale nierentowną. Kopalnia została wykupiona przez czeski koncern EPH, który zainwestował w rozwój przedsiębiorstwa ponad miliard złotych!Dzięki uprzejmości władz kopalni udało nam się zobaczyć, jak wygląda praca górników przy wydobyciu węgla. Naszym przewodnikiem był nadsztygar Piotr Padaż, który na co dzień w kopalni dba o bezpieczeństwo i higienę pracy. Udało nam się zobaczyć pracę górników w sercu kopalni, czyli na ścianie wydobywczej nr 334.

9 grudnia 2015 minęło 5 lat od momentu podpisania umowy rozporządzającej między spółką PG SILESIA a Kompanią Węglową, na mocy której PG SILESIA przejęła wszystkie operacje KWK "Silesia". W ciągu 5 lat upadająca i przeznaczona do likwidacji kopalnia przeszła głęboką restrukturyzację efektem czego może dziś stanowić przykład dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa.

W ciągu 5 lat czeska grupa EPH zainwestowała w rozwój kopalni ponad miliard złotych. Największe inwestycje zostały poczynione w latach 2011-2013, kiedy to zakupiono 4 kombajny chodnikowe
z wyposażeniem przodkowym oraz dwa najnowocześniejsze kompleksy ścianowe. Zmodernizowano także istniejącą infrastrukturę podziemną i wydrążono wiele kilometrów nowych wyrobisk. W tych latach zmodernizowano Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla i wybudowano nowy podziemny zbiornik węgla. Początkiem 2013 roku do użytku pracowników oddano nowe łaźnie, a w okresie letnim uroczyście uruchomiono w pełni zmodernizowany szyb nr 2. Wszystkie te inwestycje miały na celu przywrócenie mocy wydobywczych ponad stuletniej kopalni.

PG Silesia, kopalnia, Famur, górnictwo
Kopalnia PG Silesia · fot. mat. prasowe


W ciągu 5 lat stan zatrudnienia zwiększył się z poziomu 738 pracowników (przejętych od Kompanii Węglowej w 2010 roku) do około 1 700 w chwili obecnej. W 2012 roku podpisano w PG SILESIA Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, dzięki czemu Spółka dysponuje nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu wynagradzania i zatrudniania pracowników. Wprowadzono także niespotykany w polskim górnictwie system pracy 24/7.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.