Wiadomości

  • 17 grudnia 2015
  • wyświetleń: 5647

Przypomnieli o zburzonym pomniku

W rocznicę śmierci Prezydenta RP Garbriela Narutowicza sympatycy Partii Razem zebrali się pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Mało kto wie, że przed II wojną światową w tym miejscu stał monument upamiętniający pierwszego Prezydenta II Rzeczpospolitej.

RAZEM pod pomnikiem Mickiewicza - 16.12.2015 · fot. bielsko.info


Historia powstania jedynego w przedwojennej Polsce pomnika pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polski sięga roku 1923, kiedy to powstał Komitet Uczczenia Pamięci poświęcony jego osobie. Kłopoty finansowe były największym problemem przy realizacji przedsięwzięcia, jednak nie zniechęciło to członków Komitetu Budowy, którzy zapowiedzieli uroczyste odsłonięcie na 28 października tego samego roku. Pomnik został zniszczony po rozpoczęciu się II wojny światowej. Około 1950 roku usunięto wszelkie pozostałości po pomniku, a w 1961 r. odsłonięto nowy - Adama Mickiewicza.

- Odbudowa pomnika na miejscu pomnika Mickiewicza nie wchodzi w grę. Jesteśmy za montażem tablicy upamiętniającej Gabriela Narutowicza - mówił Janusz Hess z Partii Razem. Na spotkaniu z dziennikarzami był również obecny autor projektu w budżecie obywatelskim, który wcześniej wpadł na pomysł montażu tablicy w tym miejscu. - Upartyjnienie tego pomysłu to nie jest dobra droga, bo zawsze spotka się z oporem - tłumaczył Andrzej Czauderna dodając, że jego projekt w budżecie obywatelskim poparło zaledwie 10 osób.

- Chętnie połączymy siły, upartyjnienie nie jest naszym celem - zakończył Janusz Hess.

RAZEM pod pomnikiem Mickiewicza - 16.12.2015
RAZEM pod pomnikiem Mickiewicza - 16.12.2015 · fot. bielsko.info


Historia pomnika Gabriela Narutowicza w Bielsku



Historia powstania jedynego w przedwojennej Polsce pomnika pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polski sięga roku 1923, kiedy to powstał Komitet Uczczenia Pamięci poświęcony jego osobie. Wobec podjętych działań na terenie Bielska utworzono Komitet Lokalny wspierany przez ówczesnego burmistrza, przewodniczącego komisji administracyjnej miasta Kuno de Pongratz de Szent Miklos El Owar’a. Warto zaznaczyć tutaj wielonarodowość naszego miasta, która skrywała się także w nazwisku burmistrza. Wielonarodowe pochodzenie było podstawą tolerancji, jaką w swych poglądach przejawiał Kuno, dlatego zasługuje na szczególną uwagę fakt, iż ten związany z ruchem niemieckim w Bielsku człowiek uwzględniał w praktyce administracyjnej interesy polskie.

Starania komitetu pierwsze efekty przyniosły po przewrocie majowym w roku 1926, kiedy to propagowanie osoby Narutowicza stało się urzędowym nakazem. Rok później w czerwcu utworzono Komitet Budowy Pomnika Pierwszego Prezydenta RP śp. Gabriela Narutowicza. Przewodniczącym komitetu został ówczesny dyrektor policji Jan Podgórski. Po złożeniu odpowiednich wniosków urzędowych wybrano Plac Blichowy jako miejsce, w którym miał powstać pomnik. W 1928 roku podpisano umowę z firmą „Kamień”. Kłopoty finansowe były największym problemem przy realizacji przedsięwzięcia, jednak nie zniechęciło to członków Komitetu Budowy, którzy zapowiedzieli uroczyste odsłonięcie na 28 października tego samego roku. Wykonania popiersia podjął się ewangelicki rzeźbiarz, malarz i medalier pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego Jan Raszka.

Na uroczystość odsłonięcia przybyło szacuje się około 3 tysiące ludzi, w tym także wojewoda, który miał reprezentować nieobecnego prezydenta Mościckiego. Warto przypomnieć, iż Mościcki wraz z Piłsudskim i wicepremierem Bartelem obejmowali patronat nad budowlą. Oczom tłumu ukazał się monument składający się z pomieszczonego na rozczłonkowanym cokole klasycznego obelisku, który zwieńczony był rzeźbą orła. Niestety pomnika nie udało się ukończyć na czas, dlatego zatajono wówczas fakt, że wnęka pod orłem wcale nie miała być pusta. Dopiero w 1930 roku wstawiono w nią odlane w brązie popiersie prezydenta Narutowicza. Pomnik został zniszczony 9 lat później po rozpoczęciu się II wojny światowej. Około 1950 roku usunięto wszelkie pozostałości po pomniku, a w 1961 r. odsłonięto nowy - Adama Mickiewicza.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.