bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 11 października 2011
  • wyświetleń: 2734

Wirtualne nauczanie w BWS

Nikt chyba nie ma już dzisiaj wątpliwości, że internet to potężna skarbnica wszelkich informacji. Również nie do przecenienia jest to, że w rewelacyjny sposób ułatwia komunikację. Czy internet można wykorzystać do studiowania na wyższej uczelni? O tych zagadnieniach opowiada Wojciech Martyna, Prodziekan ds. kształcenia Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza w Bielsku-Białej.

- Często jest tak, że osoby, które mają trudności w komunikowaniu się na zajęciach, w wirtualnym świecie dają się poznać jako osoby elokwentne i kompetentne. Co najważniejsze - te umiejętności z czasem przenoszą się do realnego świata. I oto mamy - milczek nagle staje się erudytą. Niewątpliwie pomaga w tym specyfika internetu, większa anonimowość, ograniczenie komunikacji do jednego, lub dwóch kanałów.

- Należy jednak pamiętać, że internet ułatwia i jednocześnie rozwija zdolności interpersonalne jedynie wtedy, gdy grupa „spotykająca” się na zajęciach wirtualnych uczestniczy również w zajęciach realnych. Zajęcia stacjonarne weryfikują i potwierdzają nasze opinie o innych, które zdobyliśmy właśnie dzięki kontaktom internetowym. Pozostaje również kwestia ogromu informacji dostępnych w sieci i ich jakości. Tutaj rola Uczelni jest nie do przecenienia. Uczymy młodych ludzi zdobywania informacji i ich weryfikowania.

- Aby zrealizować w internecie wartościowe zajęcia, konieczne są odpowiednie materiały. Nasi wykładowcy sukcesywnie przekładają swoje notatki, wykorzystywane w trakcie zajęć, czy wykładów - na postać cyfrową. O Ile w przypadku informatyki, czy zarządzania nie ma z tym większych problemów, to biorąc pod uwagę kosmetologię czy architekturę wnętrz - materiały trzeba stworzyć praktycznie od podstaw. To, co jest dostępne w internecie jest często miernej jakości, przede wszystkim pod względem merytorycznym. Obecnie dokonujemy „cyfryzacji” wykładów i zajęć z Kosmetologii i Architektury Wnętrz - liczę na to, że do tworzenia filmów instruktażowych zaangażujemy naszych absolwentów i studentów.

Projekt e-learningu realizowany jest w Bielskiej Wyższej Szkole im. J. Tyszkiewicza od 2008 roku. Od początku w ten sposób nauczano na kierunkach: Informatyka, Zarządzanie i Architektura Krajobrazu, od października tego roku ma ruszyć e-learning na kierunkach Kosmetologia i Architektura Wnętrz. Projekt wspierany jest przez Unię Europejską - dzięki środkom pozyskanym z odpowiednich funduszy unijnych sukcesywnie doposaża się infrastrukturę informatyczną Uczelni.

adv / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.