Wiadomości

  • 12 listopada 2015
  • wyświetleń: 3939

Nowe przejście na ul. Warszawskiej

Zakończyła się budowa przejścia dla pieszych przez ulicę Warszawską w Bielsku-Białej na wysokości skrzyżowania z ulicą Królewską.

przejście
fot. MZD Bielsko-Biała


Ulica Warszawska jest Drogą Krajową na której natężenie ruchu w ciągu doby przekracza kilkadziesiąt tysięcy pojazdów. Ze względu na niebezpieczeństwo kolizji pojazdów z pieszymi (w dwóch przypadkach zakończonych wypadkami śmiertelnymi), Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach nakazała niezwłoczne i szczelne zamknięcie przewiązki, która jeszcze niedawno, stanowiła jedyny możliwy na podstawie przepisów ogólnych, sposób przekraczania jezdni ulicy Warszawskiej.

Decyzja ta spowodowała, iż lokalna społeczność zamieszkująca zachodnią część ulicy Królewskiej z dnia na dzień została pozbawiona komunikacji pomiędzy dwoma odcinkami ulicy, tym bardziej, iż wschodni odcinek ulicy Królewskiej prowadził ich bezpośrednio do ulicy Katowickiej przy której zlokalizowane są podstawowe obiekty użyteczności publicznej m.in. szkoła, sklepy oraz kościół.

MZD niezwłocznie podjął starania, w wyniku których zaproponowano szereg rozwiązań z których ostatecznie do realizacji wybrano przejście dla pieszych wyposażone w systemowe oświetlenie, sygnalizację ostrzegawczą oraz niezbędną infrastrukturę drogową. Budowa swoim zakresem objęła zarówno obustronny chodnik stanowiący bezpieczne dojście do projektowanego przejścia, umocnienie rowów jak również przede wszystkim elementy bezpieczeństwa ruchu związane z przekraczaniem jezdni przez pieszych - w tym przypadku sygnalizację ostrzegawczą dodatkowo wyposażoną w aktywne oznakowanie przejścia podświetlanym znakiem D-6.

Warto podkreślić, iż zastosowane wielkości znaków a także dodatkowa folia odblaskowa o wysokim parametrze odblaskowości pozwoli już w znacznej odległości od przejścia ostrzec kierowców o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych. Ciągi dla pieszych wyposażono także w wygrodzenia chodnikowe które zabezpieczą przed potencjalnym upadkiem pieszego lub rowerzysty do przydrożnych rowów.
Ważnym elementem przejścia dedykowanym tego typu rozwiązaniom jest jego oświetlenie. System 4 lamp wyposażonych w czujnik zmierzchu dzięki optymalnemu ukierunkowaniu strumienia światła zapewnia, iż pieszy staje się lepiej widoczny dla kierowcy szczególnie w momencie złych warunków pogodowych (np. mgła) jak również w nocy.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: MZD Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.