Sport

  • 30 maja 2024
  • 2 czerwca 2024
  • wyświetleń: 1258

Bielsko-Biała to regionalne centrum wspinaczki. Bielszczanie mają w tym sporcie wiele nagród

Warto wiedzieć, że nasze miasto od wspinaczki nie stroni. W mieście mamy aż 3 obiekty związane z tym ciekawym sportem. Co ważne, niektórzy z wychowanków tych obiektów mają na swoim koncie międzynarodowe nagrody.

Tomasz Przewoźnik
Bielsko-Biała to regionalne centrum wspinaczki. Bielszczanie mają w tym sporcie wiele nagród - zdj. ilustracyjne · fot. Wspinaczka po trzydziestce


Wspinaczka to sport kojarzący się z wysokimi górami, ekstremalnymi wyzwaniami i dużymi wysokościami. Z naszego punktu widzenia jest to sport nieosiągalny i trudny. Prawda jest jednak trochę inna i w tym artykule spróbujemy odczarować tę formę aktywnego spędzania czasu.

Zacznijmy od tego, czym jest wspinaczka? Jest to przemieszczanie się w terenie na tyle stromym i trudnym, że wymaga ono użycia nie tylko nóg, ale także rąk do utrzymania równowagi.

Użyjemy tu bardzo prostego podziału rodzajów spinaczki, żeby zbędnie nie namieszać. Dzielimy ją na: górską, skałkową i sportową, ściankową.

Wspinaczka na sztucznych obiektach stała się bardzo popularna w ostatnich latach. Żeby uprawiać ten sport wystarczy trochę zapału, brak lęku wysokości oraz sprzęt. Ten ostatni można wypożyczyć na miejscu. Sport ten można uprawiać tak naprawdę w każdym wieku. Na wszystkich obiektach jest możliwość przeszkolenia się z zakresu asekuracji i ogólnego obycia z zasadami panującymi na miejscu. Na sztucznych ściankach wspinamy się po chwytach i stopniach, które są oznaczone odpowiednimi kolorami. Co ułatwia odnalezienie właściwej drogi.

W Bielsku-Białej są aż 3 ogólnodostępne obiekty tego typu:

  • Primaroca - ul. Karpacka 24;
  • Climbsky- ul. Powstańców Śląskich 6;
  • Baldpol - ul. Cyniarska 30.


Warto dodać, że niektórzy wspinacze z Bielska-Białej zapisali się na kartach historii. Jednym z nich jest Kuba Ziętek, zdobywca Mistrza Europy w Trójboju 2019, Mistrz Polski w Boulderingu 2024, Mistrz Polski w prowadzeniu 2024.

Wspinaczkę cenię przede wszystkim za różnorodność. Każda trasa wspinaczkowa jest inna więc wymaga innych ustawień ciała aby na nią wejść. Poza tym to świetna zabawa w której nie tylko chodzi o siłę ale też o myślenie.

Kuba ZiętekWspinacz

Zac / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.