bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Sport

  • 5 grudnia 2012
  • 10 grudnia 2012
  • wyświetleń: 4917

Ekstremalne skoki bielszczan

BASE jumping to ekstremalna odmiana skoków spadochronowych. Ten sport uprawia zaledwie kilkanaście osób w Polsce. Wśród tej grupy znajduje się Piotr i Marek z Bielska-Białej.

BASE jumping to rodzaj sportu ekstremalnego, polegającego na wykonywaniu skoków spadochronowych z obiektów takich jak: wieżowce, mosty, maszty, urwiska górskie, itp. Nazwa BASE pochodzi od angielskich słów: Building (budynek), Antenna (antena), Span (przęsło), Earth (ziemia).

W tym sporcie głównymi czynnikami ryzyka jest krótki czas, jaki skoczek ma na otwarcie spadochronu oraz odległość, jaka dzieli go podczas lotu od obiektu, z którego skacze. Nie bez znaczenia jest również to, że base jumper wyposażony jest na ogół tylko w jeden spadochron (posiadanie zapasowego jest często zbędne ze względu na krótki czas lotu, co uniemożliwia jego otwarcie). Kolejnym problemem jest samo lądowanie, które z reguły odbywa się na dość małej przestrzeni.

Czynniki ryzyka nie odstraszają Piotra i Marka z Bielska-Białej, którzy razem Arkadiuszem z Pszczyny założyli jeden z nielicznych polskich klubów BASE jumpingu - team CGS. Zachęcamy do obejrzenia filmu nakręconego przez CGS, który jest podsumowaniem sezonu 2012. Ujęcia były nagrywane w Polsce - komin, Czechach - antena, Chorwacji - most, Włoszech, Szwajcarii i Norwegii - skoki ze skał.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.