Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Sport

  • 20 lutego 2012
  • wyświetleń: 3522

XIII Memoriał inż. Mariana Nalepy

18 lutego w hali Rekordu, już po raz trzynasty odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów, w ramach Memoriału inż. Mariana Nalepy. Poprzez organizację turnieju, organizatorzy corocznie chcą oddać hołd cenionej postaci sędziego piłkarskiego, niestrudzonego działacza - Mariana Nalepy.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, również tym roku do Bielska-Białej zawitali znani piłkarze, którzy swoimi umiejętnościami i osiągnięciami zapisali się w kartach historii polskiej piłki nożnej z 10-krotnym reprezentantem Polski Radosławem Gilewiczem na czele. Trzynasta edycja turnieju stała na równie dobrym poziomie jak w poprzednich latach i dostarczyła kibicom wielu emocji.

W tym roku do walki o puchar przechodni stanęły zespoły: BTS „Rekord”, Reprezentacji Śląskich Oldbojów, GLKS Wilkowice, „Zagłębia” Sosnowiec, „Sandecji Awans” Nowy Sącz, „Szczakowianki” Jaworzno i TS „Bielskie Orły”.

Mecze były rozgrywane systemem „każdy z każdym”. Zwycięstwo w udziale przypadło śląskim oldbojom, tuż za nimi uplasowali się gracze „Rekordu”. Brązowe medale wywalczyli zawodnicy TS „Bielskie Orły”.

XIII Memoriał inż. Mariana Nalepy · fot. UM Bielsko-Biała


Podczas uroczystego zakończenia Memoriału wręczono nagrody nie tylko za miejsca medalowe. Tradycyjnie przyznano także wyróżnienia indywidualne. Najlepszymi zawodnikami w poszczególnych drużynach wybrano: Mariusza Śrutwę (Reprezentacja Śląska Oldbojów), Andrzeja Szymańskiego (Rekord Bielsko-Biała), Gerarda Marszałka (TS Bielskie Orły), Grzegorza Jurkiewicza (Sandecja Awans Nowy Sącz), Sebastiana Stemplewskiego (Zagłębie Sosnowiec), Pawła Jamroza (Szczakowianka Jaworzno) i Jacka Polaka (GLKS Wilkowice). Ponadto nagrodą dla najstarszego uczestnika zawodów uhonorowano 57-letniego Tadeusza Studenckiego (GLKS Wilkowice).

Wyniki rozegranych spotkań.
GLKS Wilkowice - BTS Rekord Bielsko-Biała 0:2
Zagłębie Sosnowiec - TS Bielskie Orły 0:0
Sandecja Awans Nowy Sącz - Szczakowianka Jaworzno 3:0
Reprezentacja Śląska Oldbojów - GLKS Wilkowice 2:1
BTS Rekord Bielsko-Biała - Zagłębie Sosnowiec 1:1
TS Bielskie Orły - Sandecja Awans Nowy Sącz 3:0
Zagłębie Sosnowiec - Reprezentacja Śląska Oldbojów 1:2
Sandecja Awans Nowy Sącz - BTS Rekord Bielsko-Biała 1:5
Szczakowianka Jaworzno - TS Bielskie Orły 1:2
GLKS Wilkowice - Zagłębie Sosnowiec 1:1
Reprezentacja Śląska Oldbojów - Sandecja Awans Nowy Sącz 1:1
BTS Rekord Bielsko-Biała - Szczakowianka Jaworzno 3:0
Sandecja Awans Nowy Sącz - GLKS Wilkowice 5:1
Szczakowianka Jaworzno - Reprezentacja Śląska Oldbojów 0:4
TS Bielskie Orły - BTS Rekord Bielsko-Biała 0:2
Zagłębie Sosnowiec - Sandecja Awans Nowy Sącz 1:2
Reprezentacja Śląska Oldbojów - TS Bielskie Orły 3:0
GLKS Wilkowice - Szczakowianka Jaworzno 1:2
BTS Rekord Bielsko-Biała - Reprezentacja Śląska Oldbojów 1:3
GLKS Wilkowice - TS Bielskie Orły 8:0
Szczakowianka Jaworzno - Zagłębie Sosnowiec 0:2

Końcowa kolejność:
1. Reprezentacja Śląska Oldbojów
2. Rekord Bielsko-Biała
3. Bielskie Orły
4. Sandecja Awans Nowy Sącz
5. Zagłębie Sosnowiec
6. Szczakowianka Jaworzno
7. GLKS Wilkowice

Marian Nalepa urodził się 17 maja 1910 roku w Krakowie. Od młodzieńczych lat sport był Jego wielką pasją. Najpierw była to piłka ręczna, którą z czasem zamienił na futbol. W 1934 roku zdobył ostrogi sędziego piłkarskiego. Powojenne losy Patrona turnieju rzuciły go na Śląsk, gdzie natychmiast aktywnie włączył się w życie sportowe. Jako arbiter prowadził zawody I i II ligi.

Współtworzył Okręgowe Kolegium Sędziów w Zabrzu i należał do grona założycieli Klubu Sportowego „Górnik” Zabrze. Na początku lat pięćdziesiątych Marian Nalepa wraz z rodziną przeprowadził się do Bielska-Białej. Także i tu dała o sobie znać wrodzona energia i aktywność inż. Nalepy. Po reorganizacji struktur krajowego futbolu został wybrany prezesem zarządu Bielskiego Podkolegium Sędziowskiego, piastując tę zaszczytną funkcję przez kilka kadencji.

Równocześnie pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Bielskiego Podokręgu Śląskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Jako członek Centralnej Komisji Szkoleniowej Polskiego Kolegium Sędziowskiego zwracał szczególną uwagę na rozwój młodej kadry, tworząc ośrodki szkoleniowe w Bielsku-Białej, Cieszynie i Pszczynie.

W tym czasie kilku arbitrów z naszego regionu zdobyło szlify arbitrów pierwszoligowych, wśród nich m. in. Stanisław Duda i Ernest Gawlik, a Bruno Piotrowicz sięgnął szczebla międzynarodowego. W 1962 roku otrzymał tytuł Sędziego Zasłużonego, a w 1965 roku Sędziego Honorowego. Za swoją działalność był wielokrotnie wyróżniany i honorowany odznaczeniami sportowymi i państwowymi, w tym m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odszedł nagle 30 lipca 1982 roku.

new / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.