Rozrywka

  • 2 listopada 2015
  • 19 listopada 2015
  • wyświetleń: 1634

Wystawa prac Teresy Gołdy-Sowickiej

Za nami:

Od 6 do 19 listopada w Galerii Bielskiej BWA można oglądać wystawę malarstwa niedawno zmarłej cenionej artystki z Bielska-Białej, Teresy Gołdy-Sowickiej, prezentującej prace powstałe w ciągu ostatnich lat, a także dwa wczesne, nieznane obrazy z lat 70. XX wieku. Twórczość malarska uzupełniona będzie projektami kolorystyki obiektów architektonicznych.

To dzięki Teresie Gołdzie-Sowickiej wiele bielskich zabytkowych budowli zyskało ponownie piękne oblicze. Malarka znana była ze spokojnych, melancholijnych kompozycji, które w głęboko metaforyczny sposób odwoływały się do boskości i transcendencji. Częstym tematem jej obrazów była wnikliwie obserwowana natura, symboliczna w treści i dekoracyjna, a także architektura sakralna, najczęściej romańska i gotycka.

O swoich pracach artystka pisała tak: - W malarstwie zawieram to, co mnie interesuje - obserwację i interpretację zjawisk, które mi się spodobały: relacji przestrzennych, „stałości-zmienności”, koloru, światła. Maluję w technice olejnej. Wybieram dyskretną gamę barw zastanawiając się, ile koloru można w niej uzyskać. Ważnym składnikiem jest wyrazista kompozycja.

-----

Teresa Gołda-Sowicka urodziła się 17 stycznia 1947 roku w Bielsku-Białej, zmarła 26 czerwca 2015 roku. Dyplom z malarstwa uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Marczyńskiego w 1972 roku. Wielokrotnie uczestniczyła w finałowych wystawach Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” (1999, 2001, 2007) oraz prezentowała swoje prace w przeglądach bielskiego środowiska artystycznego. Laureatka Nagrody Prezydenta Bielska-Białej na wystawie Zimowy Salon Sztuki (1998); w 2008 roku nominowana do „Ikara 2007” - Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. Na 3. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych 2014 otrzymała Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta za najnowsze obrazy olejne pt. „Chmurzysko” i „Zmienność”. Uprawiała twórczość w dziedzinie malarstwa sztalugowego, malarstwa architektonicznego, malarstwa sakralnego, kolorystyki wnętrz i architektury.

BM / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj