Rozrywka

  • 20 sierpnia 2015
  • 23 sierpnia 2015
  • wyświetleń: 2196

Młodzież dba o zabytkowy cmentarz

Za nami:

Bielska młodzież ruszyła na pomoc staremu, zabytkowemu cmentarzowi ewangelickiemu w Bielsku-Białej przy ulicy Modrzewskiego.

Stary cmentarz na „Bielskim Syjonie” powstał w 1833 r. Spoczywa na nim spora część najbardziej zasłużonych mieszkańców dla historii miasta takich jak: przemysłowiec i fabrykant Gustaw Josephy, rodzina Sennnewald czy filantrop Theodor Sixt. Niestety od ponad 60 lat zabytkowa nekropolia jest nieczynna, a co za tym idzie od kilkudziesięciu lat niszczeje i nie są prowadzone żadne działania mające na celu poprawę jego losu, chociażby z uwagi na pamięć i szacunek do wcześniejszego pokolenia, które pozostawiło nam miasto takie, jakim dziś możemy się cieszyć.

Wobec tego powstał projekt pt. "Ogrody Pamięci" mający na celu ratowanie nieczynnego cmentarza. Tak narodziła się akcja "Adopcja nagrobka" polegająca na opiekowaniu się wybranym grobem przez okres 2 lat. W ten sposób w ciągu kilku lat ma zostać przywrócona pamięć o wybitnych osobistościach zasłużonych dla miast.
 
- Opracowałyśmy projekt „Ogrody pamięci” wierząc, że ratowanie istniejących jeszcze świadectw historii i kultury wielu narodów tworzących historię naszego miasta jest obowiązkiem spadkobierców - zapewniają koordynatorki projektu.
 
Do adopcji zabytkowego grobu postanowili zachęcić także młodzi twórcy projektu społeczno-edukacyjnego pt. "Bielsko-Biała, Historia Bliżej Nas" sami nie tylko adoptując wybrane nagrobki, ale także zakładając "Centrum wolontariatu" zrzeszające wolontariuszy wspomnianego projektu oraz opiekunów nagrobków.
 
Projekt "Bielsko-Biała, Historia Bliżej Nas" propaguje wiedzę historyczną wśród młodego pokolenia z głównym naciskiem na poszanowanie ojczyzny lokalnej oraz wielokulturowości niegdyś w niej głęboko zakorzenionej. Głównym celem projektu jest w sposób unikalny zainteresowanie młodych historią naszej ojczyzny lokalnej, a także zaangażowanie młodych w świadomą odbudowę pamięci o osobach i miejscach.

W całą akcję i Ty się możesz włączyć pomagając w ratowaniu zabytkowego obiektu. W celu przybliżenia akcji "Adopcja nagrobka" oraz działań Centrum wolontariatu projekt "Bielsko-Biała, Historia Bliżej Nas" organizuje spotkanie informacyjne, na które każdy dobrowolnie i nie zobowiązująco może przyjść 23 sierpnia do Klubokawiarni Aquarium (Galeria BWA) o godzinie 12.30.
 
Twórcy projektu w etapie finalnym organizują w Bielsku-Białej grę miejską połączoną z wykładami i oprowadzaniem po cmentarzu w ramach Międzynarodowych Dni Dziedzictwa, które odbędą się 26 września. Organizatorzy pokażą, jak można aktywnie i skutecznie pracować ratując zabytkowy cmentarz.
Wszystko to, aby móc z nadzieją spojrzeć w przyszłość nie zapominając zarazem o naszej przeszłości.
 
Więcej info na oficjalnych stronach przedsięwzięcia: http://www.facebook.com/ogrody.pamieci?fref=ts oraz http://www.facebook.com/pages/Bielsko-Bia%C5%82a-Historia-Bli%C5%BCej-Nas/857506664340717

BM / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj