bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 3 sierpnia 2015
  • 7 sierpnia 2015
  • wyświetleń: 1391

Kapela ze Wsi Warszawa pod Sferą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sfera" podaj

Za nami:

Byli nominowani do Grammy. Od brytyjskiej rozgłośni BBC otrzymali nagrodę „Newcomer” w kategorii world music. Ich płyty wydawały prestiżowe europejskie wytwórnie muzyczne, a The Guardian napisał, że "to jeden z najbardziej śmiałych i ekscytujących zespołów w Europie". Kapela ze Wsi Warszawa wystąpi na Letniej Scenie Sfery w Bielsku-Białej w piątek, 7 sierpnia.Uznawana za jeden z najlepszych polskich zespołów folkowych Kapela ze Wsi Warszawa to grupa z obszernym dorobkiem artystycznym i wybitnymi osiągnięciami międzynarodowymi. Założona w 1997 roku, szybko zdobyła uznanie w Polsce i została doceniona za granicą. Choć punktem wyjścia działalności artystycznej formacji jest tradycyjna muzyka Mazowsza, ich twórczość stanowi innowacyjną hybrydę gatunków. Folk jest tu pretekstem do improwizacji i poszukiwania nietypowych rozwiązań z różnych obszarów popkultury, jak muzyka elektroniczna, jazz, soul, blues, hip-hop czy rock, oraz niszowych odmian muzycznych, np. sufickie qawwali, muzyka rootsowa i transowa.

Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium Kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany, fidel płocką - brzmią one wyjątkowo nowocześnie, a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z setami dj’skimi.

Działania Kapeli doceniły znane media i organizacje. Europejska Unia Radiowa przyznała grupie Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings. Radio BBC wyróżniło zespół nagrodą Award for World Music. Nieuchronnie nadeszła także nominacja do amerykańskiej nagrody Grammy. W Polsce muzycy otrzymali m.in. dwa Fryderyki oraz Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Cykl koncertów Letniej Sceny Sfery obchodzi swoje sześciolecie. Podczas festiwalu, na scenie gościło już blisko 40 artystów. W tym roku serię koncertów otworzył występ duetu Fisz Emade Tworzywo. Letnią Scenę SFERY zakończy występ legendy polskiego rocka - Elektrycznych Gitar. Bezpłatny koncert Kapeli ze Wsi Warszawa rozpocznie się o godzinie 20.00 na Placu Bolka i Lolka przed Galerią Sfera.

BM / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Galeria Sfera

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sfera" podaj