Rozrywka

  • 14 lipca 2015
  • 29 sierpnia 2015
  • wyświetleń: 4223

Sierpniowe wystawy w BWA

Za nami:

Główna wystawa sierpniowa, przygotowana wspólnie przez Galerię Bielską BWA i Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, związana jest z twórczością ludową - jej otwarcie poprzedzi inaugurację ważnego międzynarodowego wydarzenia folklorystycznego, jakim jest 52. Tydzień Kultury Beskidzkiej (25 lipca - 2 sierpnia).

Wernisaż wystawy "Dwa światy" - 24.07.2015 · fot. Galeria Bielska BWA


Wystawa „Dwa światy” w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej prezentuje dorobek artystyczny Józefa Hulki z Łękawicy oraz Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej, artystów znanych i cenionych. Pierwszy z nich to wybitny reprezentant tradycyjnej sztuki ludowej, znany z rzeźby, malarstwa na szkle i plastyki obrzędowej, mający swój niepowtarzalny styl. Antoni Toborowicz korzysta z dorobku sztuki ludowej w sposób twórczy, tworzy baśniowe wizerunki zwierząt i roślin.

- Sala na parterze galerii to królestwo Hulki. Ekspozycję rozpoczynają obrazy na szkle. Są to wizerunki świętych oraz różne sceny biblijne. Obok na ekranie prezentowany jest film dokumentalny przybliżający jego życie i twórczość, a po prawej stronie usytuowany jest warsztat Hulki - artysty malarza i rzeźbiarza. Można podziwiać rzeźby w drewnie i kamieniu przedstawiające tradycyjne ówczesne zajęcia, jest np. praczka, a tuż obok stoją zadumane wizerunki Świętych Polskich czy Patronów Europy: św. Cyryla i Metodego, św. Benedykta i innych. W głębi widzimy dużą szopkę kukiełkową, wzorowaną na starym kościele w Łękawicy. Kościół spłonął, lecz została jego kopia uwieczniona w pracach artysty. Obok gwiazdy kolędnicze, turonie i maski obrzędowe. Godne podziwu są rzeźby i obrazy na szkle o tematyce pasyjnej: Chrystus Spętany, Frasobliwy, Pieta czy Chrystus Zmartwychwstały. Na ścianach wiszą rzeźbione stacje drogi krzyżowej zamykające tematykę pasyjną artysty, który osobiście przez wiele lat prowadził pątników po stacjach drogi krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Świat Józefa Hulki, twórcy beskidzkiego, jest niezwykły, pełen tradycji, miłości, cierpienia i nadziei.

Sala na pierwszym piętrze Galerii Bielskiej BWA to królestwo Antoniego Toborowicza. Po lewej stronie od wejścia rozmieszczone są rzeźby i kapliczki o tematyce sakralnej. Korowód świętych rozpoczyna wysoka na ok. 3 m rzeźba św. Franciszka. Lewa strona sali to świat realny, natomiast prawa strona to świat fantazji, legend i podań. Podziwiamy tu przedziwne istoty: strzygi, fauny, baśniowe ptaki i zwierzęta pokazane w bardzo interesujący sposób. Wielkie zaciekawienie wzbudzają duże pegazy czy krowa na kółkach oraz przedziwne ptaki. Jednak najciekawsza część wystawy jest przed nami. Na tle ciemnogranatowej ściany widzimy dziwny pochód ludzi utrudzonych, zmęczonych, ale szczęśliwych. To „Pielgrzymi” - najnowszy cykl rzeźb twórcy z Woli Libertowskiej stworzony w latach 2013-2015. Pielgrzymi idą ławą przez pola, gdzieniegdzie stoi ostrewka czy snopek siana, atmosfera jest magiczna. Pochód prowadzi mały biały anioł, dyskretnie unoszący się nad pielgrzymami, a zamyka go jego kolega, duży niebieski anioł. Dwa światy to dwie wystawy dwóch wyjątkowych twórców, to nasze codzienne życie raz do bólu realistyczne, a innym razem pełne radości i fantazji
- mówi Zbigniew Micherdziński, kurator wystawy.

Wystawa trwa do 30 sierpnia.

Wystawa "Dwa światy" w Galerii BWA · fot. Galeria Bielska BWA


Program sierpniowy uzupełni niewielka ekspozycja w Klubokawiarni Aquarium - będzie to malarstwo Agnieszki Nowińskiej realizowane w oryginalnej technice wykorzystującej wodę i oddech pt. „Oddech barw”. Wystawa będzie dostępna od 24 lipca, ale wernisaż połączony ze spotkaniem z artystką odbędzie się w czwartek, 6 sierpnia o godzinie 19.00. Prowadzenie - Jan Picheta.

Malarstwo Agnieszki Nowińskiej · fot. archiwum artystki


W czasie letnich wakacji cena biletu na wystawy w Galerii Bielskiej BWA wynosi 1 zł; w środy wstęp jest bezpłatny.

BM / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj