Reklama

Rozrywka

  • 30 czerwca 2015
  • wyświetleń: 2539

Zakończenie sezonu w Banialuce

Teatr Lalek Banialuka w miniony weekend zagrał ostatnie przedstawienia przed przerwą wakacyjną.

"Tristan i Izolda" w Teatrze Lalek Banialuka.
"Tristan i Izolda" w Teatrze Lalek Banialuka. · fot. Agnieszka Morcinek


W sobotę na scenę teatru powróciło cieszące się popularnością przedstawienie dla młodzieży i dorosłych „Tristan i Izolda” (reż. Petr Nosálek, scen. Eva Farkašová, muz. Piotr Klimek) natomiast w niedzielę odbyło się ostatnie przedstawienie skierowane do najmłodszych - „Tomcio Paluszek” (reż. Witold Mazurkiewicz, scen. Jerzy Rudzki, muz. Krzesimir Dębski).

W niedzielę Banialuka gościła także uczestników Rajdu Miejskiego współorganizowanego m.in. przez grupę sympatyków biegów na orientację z Bielska-Białej oraz Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W teatrze znajdował się jeden z punktów kontrolnych. Uczestnicy rajdu mieli okazję wejść do teatru i spróbować swoich sił w trudnej sztuce animacji marionetki.

"Tristan i Izolda" w Teatrze Lalek Banialuka.
"Tristan i Izolda" w Teatrze Lalek Banialuka. · fot. Agnieszka Morcinek


Mimo tego, że w Banialuce trwa przerwa wakacyjna, przedstawienie „Tomcio Paluszek” będzie można zobaczyć w tym sezonie teatralnym jeszcze dwukrotnie - 21 sierpnia w Zakopanem oraz 23 sierpnia w Katowicach podczas Letniego Ogrodu Teatralnego.

„Tomcio Paluszek” w Teatrze Lalek Banialuka.
„Tomcio Paluszek” w Teatrze Lalek Banialuka. · fot. Tomasz Sylwestrzak


Koniec sezonu skłania do podsumowań. W okresie od września do czerwca Teatr Banialuka zagrał 399 przedstawień (372 w siedzibie i 27 w terenie), które obejrzało łącznie 73 548 osób. Regularnie odbywały się także różnorodne warsztaty (43) i edukacje teatralne (108). Banialuka gościła na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach teatralnych m.in. Międzynarodowym Festiwalu Współczesnego Teatru dla Dorosłych i Dzieci BÁBKARSKÁ BYSTRICA 2014 - Double Impulse na Słowacji, Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” 2015 w Rzeszowie.

Teatr otrzymał znaczące nagrody zespołowe i indywidualne - „Złotą Maskę” w kategorii Spektakl dla młodych widzów dla spektaklu „Pierścień i róża” Williama M. Thackeray’a w reżyserii Pawła Aignera; Nagrodę Artystyczna ZASP w Bielsku-Białej - „Laur Dembowskiego” dla Tomasza Sylwestrzaka za rolę tytułową w spektaklu „Wąż”, Nagrodę Jury XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu dla Pavola Andraško za dekoracje do przedstawienia „Sen nocy letniej”, a także Nagrodę Aktorską Jury Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada" 2015 w Rzeszowie dla Małgorzaty Król za rolę Dzióbek w spektaklu „Sen nocy letniej”.

BM / bielsko.info

źródło: Teatr Lalek Banialuka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Banialuka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj