bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Rozrywka

  • 10 maja 2015
  • 23 maja 2015
  • wyświetleń: 1922

„Ballady i romanse” za 250 groszy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj

Za nami:

W sobotę, 23 maja o godzinie 19.00 Teatr Lalek Banialuka w ramach ogólnopolskiej akcji „Bilet za 250 groszy na 250-lecie teatru publicznego w Polsce” zaprezentuje przedstawienie „Ballady i romanse” w reżyserii Pawła Aignera. Spektakl, który cieszy się popularnością wśród widzów i uznaniem krytyków będzie znakomitą ilustracją tego, w jaki sposób historia i tradycja wpływają na współczesność.

"Ballady i romanse" w Teatrze Banialuka.
"Ballady i romanse" w Teatrze Banialuka. · fot. Agnieszka Morcinek


Adam Mickiewicz napisał „Ballady i romanse”, które stały się manifestem polskiego romantyzmu, niemal dwieście lat temu. W opozycji do oświeceniowego „szkiełka i oka” odwoływał się do zjawisk nadprzyrodzonych, przywołując nieziemskie istoty, ponad wszystko wychwalając uczucia, intuicję i wiarę jako narzędzia poznawania świata. Opowiedziane w balladach historie często komiczne czy groteskowe z perspektywy współczesnego odbiorcy, wychowanego w popkulturze, która całymi garściami czerpie z romantyzmu właśnie, momentami stają się opowieściami rodem z filmów grozy. Twórcy inscenizacji odeszli od pełnego patosu i zadęcia sposobu odczytania słów wieszcza i postanowili ukazać je przez pryzmat współczesności i wspomnianej estetyki.

"Ballady i romanse" w Teatrze Banialuka.
"Ballady i romanse" w Teatrze Banialuka. · fot. Agnieszka Morcinek


Na scenie Banialuki doszło więc do swoistego „zapętlenia czasu” widocznego także w przepięknych kostiumach (autorstwa Zofii de Ines) i muzyce (kompozycje Piotra Klimka). Pełne przepychu kontusze i żupany uzupełniają współczesne akcenty, jednocześnie umowność scenografii pozwala widzowi na odwoływanie się do własnej wyobraźni oraz scen już widzianych. Charakter inscenizacji uzupełniają znakomite, różnorodne kompozycje muzyczne często wypełnione nowoczesnym brzmieniem.

Sprzedaż biletów, wyłącznie w kasie teatru, ruszy 11 maja.

BM / bielsko.info, źródło: Teatr Lalek Banialuka

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Banialuka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj