Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Rozrywka

  • 14 kwietnia 2015
  • 15 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 2035

Wystawa malarstwa i rysunku w BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

W najbliższy piątek, 17 kwietnia o godzinie 18.00, w obu salach Galerii Bielskiej BWA otwarta zostanie duża wystawa malarstwa i rysunku Janusza Karbowniczka, artysty związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Pół godziny wcześniej - o godzinie 17.30 - odbędzie się oprowadzanie autorskie po wystawie. O swojej twórczości będzie opowiadał widzom sam artysta.

Wystawa pt. "Rozmowa" prezentuje 40-letni dorobek z zakresie rysunku i malarstwa artysty związanego ze środowiskiem katowickim, od kilku lat mieszkającego w Bielsku-Białej.

Malarstwo Janusza Karbowniczka można usytuować pomiędzy sztuką kontemplacji a ekspresjonizmem, jest wysmakowane kolorystycznie i głęboko poruszające emocjonalnie, odnosi się do problemu ludzkiej kondycji, stanowi refleksję nad przemijaniem. Poprzez tytułową „Rozmowę”, nawiązującą do znanego z historii motywu Sacra Conversatione (Świętej rozmowy), artysta kieruje uwagę widza na dialog, jako sposób wzajemnego poznawania się.

- Ów dialog kulturowy rozgrywa się na kilku równoległych płaszczyznach: w płaszczyźnie historycznej jest sporem z tradycją, w ujęciu psychologicznym - dialogiem z odbiorcą, a w kategoriach „przekraczania” stanowi rozmowę ze światem, z współczesnością, z absolutem. Temat rozmowy od „zawsze” jest obecny w mojej twórczości, stanowiąc uniwersalną wymianę wartości, będąc sposobem poszukiwania sensu bycia i odkrywania w ujęciu ludzkim i ponadrealnym. Stwarza możliwość odszukiwania miejsca i roli jednostki w świecie globalizacji w czasach niepokory i niepamięci - mówi Janusz Karbowniczek.

Malarstwo i rysunek Janusza Karbowniczka · fot. Galeria Bielska BWA


Podczas wernisażu wystawy prac Janusza Karbowniczka trwać będzie akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile 2015”, organizowana przez uczniów bielskich szkół w dniach 17-19 kwietnia, upamiętniająca 72. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczestnicy projektu „Bielsko-Biała. Żydzi Bliżej Nas” będą rozdawać gościom wernisażu papierowe żółte żonkile - symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Janusz Karbowniczek urodził się w 1950 roku w Przemyślu. Studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1975 roku w Pracowni Plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego i Pracowni Książki prof. Stanisława Kluski. Od 1977 roku jest pedagogiem w macierzystej uczelni, obecnie profesor zwyczajny w Katedrze Malarstwa katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi autorską pracownię rysunku.

Zorganizował 60 wystaw indywidualnych rysunku i malarstwa w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 300 wystawach w Polsce i za granicą.

Laureat wielu nagród, m.in.: Medalu Bielskiej Jesieni - nagrody głównej równorzędnej (1979) oraz Medalu Srebrnego (1989) na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa „Bielska Jesień” w BWA w Bielsku-Białej; II Nagrody podczas Wystawy malarstwa rysunku i grafiki „Nadzieja jest w Nas” w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu (1985); I Nagrody Salonu Zimowego w Muzeum Okręgowym w Radomiu (1987); Grand Prix - Praca Roku ’93 w Galerii Art-Nova 2 w Katowicach (1994); Nagrody Muzeum Okręgowego w Radomiu na Triennale Autoportretu w Radomiu (2006). Odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013).

BM / bielsko.info, źródło: Galeria Bielska BWA

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.