Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Rozrywka

  • 4 marca 2015
  • 10 marca 2015
  • wyświetleń: 1905

"Przemiana" ponownie w Banialuce

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj

Za nami:

W nadchodzącym tygodniu (9-10 marca) w Teatrze Lalek Banialuka będzie można zobaczyć niezwykle aktualne i istotne widowisko na podstawie opowiadania Franza Kafki „Przemiana” w reżyserii Aleksandra Maksymiaka.

Przedstawienie skierowane do młodzieży i dorosłych to oryginalna i sugestywna wizja samotnego - w rodzinie - człowieka, zagubionego i wyizolowanego w obcym, choć wydawać by się mogło przyjaznym mu świecie. Bohater utworu, Gregor, pewnego dnia - bez wyraźnej przyczyny - staje się kimś zupełnie innym: odmieńcem odtąd żyjącym w izolacji, emocjonalnej pustce i poczuciu zagrożenia, przynoszącym wstyd „porządnej” mieszczańskiej rodzinie.

"Przemiana" w Banialuce · fot. Tomasz Sylwestrzak


Wielkim walorem utworu Kafki jest możliwość jego wielorakiego odczytania i interpretacji: daje to realizatorom prawo do budowania osobistej wypowiedzi scenicznej. Przedstawienie Banialuki to metafora wyobcowania człowieka we współczesnych czasach, nieprzystosowania, inności, a przede wszystkim rozpadu rodzinnych więzi, relacji i uczuć. Istotnym elementem przedstawienia zarówno w odniesieniu do jego idei jak i formy inscenizacyjnej jest „Traktat o manekinach” Brunona Schulza, wykorzystany przez reżysera w adaptacji scenicznej.

„Przemiana” to niezwykle sugestywna i poruszająca wypowiedź sceniczna, przedstawienie zrealizowane przy użyciu środków teatru wizualnego, o silnej wizji plastycznej, w którym animacja lalek (użyte zostaną skomplikowane mechanizmy animacyjne) i przedmiotów jest tak samo ważna jak słowo i aktorskie działania.

„Przemiana” wg „Przemiany” Franza Kafki i „Traktatu o manekinach” Brunona Schulza. Adaptacja, reżyseria i scenografia Aleksander Maksymiak, muzyka Zbigniew Karnecki. Obsada: Małgorzata Bulska, Lucyna Sypniewska, Włodzimierz Pohl, Ryszard Sypniewski, Piotr Tomaszewski.

BM / bielsko.info, źródło: Teatr Lalek Banialuka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Teatr Banialuka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.