bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 18 lutego 2015
  • 1 marca 2015
  • wyświetleń: 2894

„Bajka o szczęściu” w Teatrze Lalek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj

Za nami:

„Bajka o szczęściu” Izabeli Degórskiej to jeden z najczęściej inscenizowanych tekstów współczesnych dla dzieci. Przedstawienia na podstawie tej prostej, a zarazem pouczającej i mądrej historii goszczą na wielu scenach zarówno w Polsce jak i za granicą (w tym za oceanem). Jednym z wielu powodów dla których „Bajka o szczęściu” cieszy się tak dużym zainteresowaniem i uznaniem odbiorców jest połączenie klasycznych motywów bajkowych ze współczesnym problemem i nader aktualnym morałem.

Lech Chojnacki, reżyser inscenizacji „Bajki o szczęściu” na deskach Banialuki, odświeżył ten liczący ponad dekadę tekst. Dzięki licznym piosenkom i uwspółcześnionym dialogom bielskie przedstawienie z pewnością zaskoczy nawet tych, którzy sądzą, że o szczęściu wiedzą już wszystko. Premiera "Bajki o szczęściu" w Teatrze Lalek Banialuka odbędzie się w niedzielę, 1 marca o godzinie 16.00.

„Bajka o szczęściu” w Teatrze Lalek · fot. Teatr Lalek Banialuka


W idyllicznej krainie, do której nie dociera zgiełk i przepych nowoczesności żyje ubogi człowiek wraz z zaprzyjaźnionymi zwierzętami: Kogutem, Świnką i Myszką. Do czasu, kiedy w okolicy nie pojawili się handlarze, życie upływało im na prostych czynnościach i radościach. Niestety żądni zysku sprzedawcy zaczynają mamić bohaterów rozmaitymi gadżetami i wizją życia w „wielkim świecie”. Zmanipulowany i oszołomiony mężczyzna, w zamian za pozornie niezbędne przedmioty, które mają mu zapewnić szczęście, oddaje kolejno swoich przyjaciół: Myszkę, Koguta i Świnkę. Szybko okazuje się jednak, że życie bez towarzyszy jest pełne smutku i bezcelowe, a trapiony żalem główny bohater chce pożegnać się z życiem…

We współczesnym świecie, odwieczne pytanie „być czy mieć” coraz częściej zaczyna dotyczyć także dzieci. Oczarowane intensywnymi kolorami, atrakcyjną szatą graficzną czy energicznymi reklamami popadają w pułapkę złudnej wizji szczęścia, które pozornie można kupić. Inscenizacja Banialuki demaskuje mechanizmy, za sprawą których wszyscy jesteśmy manipulowani.

Widzowie obserwują dwa światy: skromny, prosty i bezpretensjonalny świat wyczarowany przy pomocy pięknych, rzeźbionych kukiełek oraz świat inwazyjny, wrzaskliwy i atrakcyjny stworzony za pomocą środków teatru estradowego, masek i kostiumów. Ciepła, bliska, miła i zabawna rzeczywistość w zetknięciu z energią, czarem i atrakcyjnością świata reklamy może wydać się bezwartościowa i nudna. Dlatego celem twórców widowiska jest ukazanie iluzji i ulotności „szczęścia”, które daje posiadanie rozmaitych przedmiotów. Dzięki tej prostej i zrozumiałej opowieści widzowie mają szansę po raz kolejny uświadomić sobie, że „nie wszystko złoto co się świeci”, a co za tym idzie nabyć umiejętność wartościowania i doceniania znaczenia i wagi prostego życia.

Twórcy widowiska Lech Chojnacki (reżyseria), Dariusz Panas (scenografia), Artur Klimaszewski (muzyka) wraz z zespołem Banialuki wykreowali niezwykłe widowisko, którego urok na długo pozostaje nie tylko przed oczami, ale przede wszystkim w sercach widzów.

BM / bielsko.info, źródło: Teatr Lalek Banialuka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Banialuka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj