bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 14 sierpnia 2011
  • wyświetleń: 3643

ZPiT "Bielsko" w Indonezji

Zespół Pieśni i Tańca „Bielsko” Bielskiego Centrum Kultury na przełomie lipca i sierpnia wyruszył w niezapomnianą podróż na drugi koniec świata.

Celem stała się Indonezja i miejscowość Banda Aceh, w której to Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych zorganizowała jeden ze swoich festiwali. Oprócz reprezentantów naszego miasta, w festiwalu wzięły udział także zespoły z Litwy, Estonii, Włoch, Kanady, Malezji, Sri Lanki, Pakistanu oraz Turcji.

ZPiT "Bielsko" w Indonezji · fot. UM Bielsko-Biała


Przygotowania do wyjazdu trwały przez cały rok i niejednokrotnie wymagały od członków zespołu wielu poświęceń i wyrzeczeń. Pomoc Gminy Bielsko-Biała, Bielskiego Centrum Kultury, sponsorów i rodziców sprawiła, że festiwal i podróż do Indonezji stały się osiągalne.

- W Banda Aceh przywitano nas czule i z uśmiechem na twarzy. Niesamowicie mili ludzie sprawili, że poczuliśmy się jak w domu. Przed oficjalnym otwarciem festiwalu mieliśmy okazję zapoznać się z innymi zespołami, co podbudowało w nas chęć pokazania się z jak najlepszej strony- mówi kierownik artystyczny zespołu Bożena Bieńczyk. - Grupa z Indonezji nauczyła nas fragmentów swojego regionalnego tańca, który mieliśmy okazję zaprezentować na ceremonii zakończenia festiwalu. Spotkaliśmy się wówczas z gromkimi brawami, co było niezwykle miłym przeżyciem- dodaje Bieńczyk.

Podczas trwania festiwalu zespołem interesowały się również media. Członkowie ZPiT „Bielsko” udzielali wywiadów do regionalnej gazety i telewizji, gdzie o Polsce pisano i mówiono w samych superlatywach. Pobyt zespołu z Bielska-Białej na festiwalu to nie tylko koncerty. Bielszczanie mieli także okazję zaprezentować się w licznych przemarszach ulicami miast oraz poznać historię miasta i ludzi Banda Aceh związaną z tsunami, które dotknęło te tereny. Zespół zwiedził także Muzeum Tsunami upamiętniające ofiary katastrofy.

Po zakończeniu występów w Banda Aceh, ZPiT „Bielsko” udał się na kolejny, dwudniowy festiwal, tym razem na wyspę Sabang. Oprócz prezentacji polskiego folkloru, dla młodych artystów była to także okazja do odetchnięcia. Wśród atrakcji, z których skorzystali członkowie zespołu było m.in. nurkowanie wśród raf koralowych.

Podróż do Indonezji zakończyła się trzydniową wizytą w Kuala Lumpur, gdzie zespół zwiedził najbardziej znane i atrakcyjne części miasta. - Tegoroczny wyjazd pozostanie w pamięci i sercach uczestników na całe życie. Nowi przyjaciele, niesamowite przeżycia i piękne wspomnienia związane z poznaniem nowej kultury to mobilizacja, aby w przyszłości nie zaprzestawać szerzenia polskiej kultury na festiwalach folklorystycznych w różnych częściach świata- podkreśla Bożena Bieńczyk.

new / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.