bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 18 grudnia 2014
  • 29 stycznia 2015
  • wyświetleń: 3563

Instalacje Leszka Lewandowskiego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

Od 2 stycznia Galeria Bielska BWA zaprasza na wystawę instalacji Leszka Lewandowskiego pt. "Dwa wątki czyli akcja równoległa". Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 2 stycznia o godzinie 19.00. Wystawa potrwa do 30 stycznia.

Wystawa instalacji i obiektów wywołujących złudzenia optyczne, opartych na wiedzy z zakresu optyki i matematyki, ale też odnoszących się do tego, co w człowieku irracjonalne.

Wystawa obejmuje dwa wątki pojawiające się w twórczości Leszka Lewandowskiego - prace z wykorzystaniem luster weneckich: „Macewa”, „Przejście”, „Memento”, „Portret trumienny”, „Domek”, „Kanał”, „Homage Hawking” oraz najnowsze: „Ściek” i „Jeden strzał, jeden człowiek” - których premiera będzie miała miejsce w Galerii Bielskiej BWA, a także quasi-halucynogenne: „Pokój zwierzeń”, „Imaginoskop”, „Karuzela”.

Leszek Lewandowski, „Homage Hawking”, 2012 lustra,
Leszek Lewandowski, „Homage Hawking”, 2012 lustra, lampy,


- „Za sprawą George’a Berkeleya, wybitnego filozofa, empirysty angielskiego, nasz byt został zrównany z obserwacją, czyli złudzenie optyczne może być traktowane na równi ze światem realnym. Pewne spostrzeżenia uzmysławiają nam, że zmysły poddane manipulacji bardzo chętnie poddają się jej, zwłaszcza że zabawa jest bezpieczna (bez chemii). W całej gmatwaninie empirycznych doznań quasi-psychotropowych jest jeszcze jedna teoria godna uwagi dla ujęcia kwestii uzasadnienia ekspozycji, tzn. teoria kwantowa. Jestem przekonany, że mistrz Berkeley byłby nią zachwycony, zwłaszcza tym, że wprowadza tyle niepewności w świat cząstek elementarnych (nasz świat zbudowany jest z mgiełki, jaką tworzy neutron krążący wokół jądra). Czy to, co widzimy w lustrze jest światłem, czy tylko iluzją światła skoro światło jest też iluzją” - mówi o inspirujących jego twórczość zjawiskach i ideach Leszek Lewandowski.

Leszek Lewandowski, „Kanał”, 2009, lustra, lampa
Leszek Lewandowski, „Kanał”, 2009, lustra, lampa


- „Na tym właśnie polega moc sztuki - na możliwości stwarzania i testowania światów równoległych, brania pod uwagę nieskończonej ilości możliwych opcji, przyglądaniu się nieskończonemu ciągowi przypadków. Tak ujęta sztuka, dzięki właściwemu językowi wizualnemu, staje się równie precyzyjnym narzędziem poznania jak matematyka, czy fizyka, zachowując jednocześnie bezinteresowność charakteryzującą zwłaszcza pierwszą z wymienionych dyscyplin. Leszek Lewandowski, podobnie jak Italo Calvino, wychodząc od racjonalnych, matematyczno-fizycznych reguł, prowadzi nas w świat fantastyki, iluzji, zadziwienia, które jednak nigdy całkowicie nie wyzbywają się pierwiastka naukowości” - pisze o twórczości artysty Marta Raczek.

Leszek Lewandowski, „Portret trumienny”, 2006, lus
Leszek Lewandowski, „Portret trumienny”, 2006, lustra, lampy, sklejka


Leszek Lewandowski, urodzony w 1960 roku w Świerklańcu. Absolwent katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom z wyróżnieniem obronił w 1988 roku. Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2011). Obecnie wykładowca Intermediów na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Galerii Arsenał w Białymstoku, Szczecińskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Galerii Labirynt w Lublinie, Instytutu Sztuki Wyspa w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Krakowie, Art Centrum w Czeskim Krumlowie, Anya Tish Gallery w Houston w USA oraz w kolekcjach prywatnych.

Autor ok. 35 wystaw indywidualnych, brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Oprócz działalności artystycznej zajmuje się też promocją sztuki i animacją życia kulturalnego, prowadząc m.in. Galerię Kronika w Bytomiu (1992-1998), galerię Sektor 1 w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach (1998-2012). Obecnie Galeria Sektor I działa w CK Teatr Sztuk w Jaworznie - Leszek Lewandowski prowadzi ją wspólnie z Moniką Lewandowską.

lik / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj