Rozrywka

  • 6 listopada 2014
  • 26 grudnia 2014
  • wyświetleń: 2866

BWA: wystawa Eduarda Ovčáčka

Za nami:

Od 21 listopada Galeria Bielska BWA zaprasza na wystawę jednego z najważniejszych czeskich artystów - Eduarda Ovčáčka pt. "Letterstory.cz". Będzie można zobaczyć prace z całego okresu, ponad 50-letniej pracy artystycznej artysty. Wernisaż wystawy odbędzie się 21 listopada o godzinie 17.00, a oprowadzanie kuratorskie o godzinie 16.00.

Eduard Ovčaček to artysta charakteryzujący się wyjątkową wrażliwością na tworzywo i eksperymentujący z technikami, począwszy od grafiki strukturalnej, poprzez architektony - tj. serie rzeźb tworzonych w oparciu o proste bryły geometryczne, aż po reliefy, serigrafię oraz prace z własnoręcznie sporządzanej masy papierowej i "wypalane" grafiki, które powstały dzięki eksperymentom artysty i jego autorskiej technice.

Eduard Ovčáček
Eduard Ovčáček, „On-Off”, 1979, olej, płótno, 85 x 85 cm


Czeski artysta znany jest głównie z wykorzystywania w swojej twórczości liter i fragmentów słów - jego prace letrystyczne z lat 60. sytuują go wśród najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu na świecie. Aktualnie artysta skupia się na badaniach i możliwościach użycia technologii cyfrowej w serigrafii.

- "Eduard Ovčáček należy w powojennej sztuce czechosłowackiej, a następnie - po podziale państw - czeskiej, do najbardziej konsekwentnych artystów, zajmujących się relacją między pismem i obrazem, również pomiędzy pismem i rzeźbą lub obiektem i fotografią, i wreszcie - między poezją tradycyjną i eksperymentalną. Takie podejście do pisma w kontekście sztuki określane jest jako lettrism (letryzm)" - mówi Jakub Adamec, kurator wystawy.

Eduard Ovčáček „Ano-noa"
Eduard Ovčáček, "Ano-noa", 2011, druk cyfrowy na płótnie, 100x100 cm


Eduard Ovčáček w 1963 roku ukończył studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Bratysławie. Wraz z malarzem i grafikiem Milošem Urbáskem był inicjatorem powstania w 1960 roku niezależnej grupy bratysławskich artystów nazwanej Konfrontacje, która promowała wówczas na Słowacji jedną z najbardziej aktualnych form sztuki abstrakcyjnej - znanej jako informel, czy też abstrakcja strukturalna (materiałowa).

W 1965 roku grupa Konfrontacje brała udział w I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu. Od 1963 do 1968 roku - do czasu interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji - Ovčáček wykładał grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. W 1967 roku był współzałożycielem Klubu Artystów Konkretnych i zaczął zajmować się serigrafią (techniką druku sitowego). Był sygnatariuszem Karty 77. Od 1993 roku jest członkiem S.V.U. Mánes (Stowarzyszenie Artystów Plastyków Manes), a od 2001 roku Stowarzyszenia Czeskich Malarzy i Grafików "Hollar".

W 1995 roku wydał antologię swojej poezji konkretnej "Lekce velkého A". W ostatnich latach zajmował się organizacją warsztatów serigrafii w Ostrawie, wykładał także techniki graficzne na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie w Czechach.

Zdobywca wielu nagród, m.in. Głównej Nagrody na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Pradze i Krakowie (1995). W 1998 roku został laureatem prestiżowej nagrody im. Vladimíra Boudníka za całokształt pracy twórczej. Obecnie jest emerytowanym profesorem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego. Mieszka i pracuje w Ostrawie, nadal aktywnie tworzy i uczestniczy w życiu artystycznym.

Eduard Ovčáček, „Iris”
Eduard Ovčáček, „Iris”, 2010, drewno polichromowane, wys. 60 cm


Wystawa organizowana jest przy współpracy z Trzyńcem - miastem partnerskim Bielska-Białej, Galerią miasta Trzyńca (Galerie města Třince) oraz Galerią Sztuki Współczesnej w Ostrawie (Galerie výtvarného umění v Ostravě).

Wystawa potrwa do 28 grudnia.

lik / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj