bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 7 października 2014
  • 9 października 2014
  • wyświetleń: 1390

Spotkanie podróżnicze: Himalaje

Za nami:

9 października (czwartek) w Restauracji Dworek odbędzie się kolejne spotkanie podróżnicze, pt. "Chadar - lodowa droga (Himalaje)".

Gościem specjalnym będzie Bartosz Malinowski - koczownik, podróżnik, przewodnik górski. Poszukiwacz sprzeczności, zakrzywionego czasu, absurdu. Niestrudzony odkrywca dzikich i nie zabetonowanych miejsc na Ziemi. Zafascynowany Azją. Konno przemierzał stepy i góry Mongolii, wędrował na wielbłądach, słoniach i innych wierzchowcach. Rowerem przejechał wiele tysięcy kilometrów m.in. przez Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje ale zdecydowanie na własnych nogach czuje się najlepiej. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami Witolda Glińskiego "Long Walk Plus Expedition" z Jakucka do Kalkuty w Indiach. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. Przez życie wędruje nieprzetartymi szlakami.

Dworek New Restaurant


Bartosz sięga zimą po Chadar - ostatnią lodową drogę świata, by zapamiętać to miejsce zanim nastąpią w nim nieodwracalne zmiany. Czy na lepsze?
Chadar od stuleci łączy krainy Ladakh i Zanskar położone w samym sercu Himalajów Indyjskich. Podczas ośmiomiesięcznej zimy, kiedy rzekę Zanskar częściowo skuwa lód na tyle wytrzymały aby utrzymać człowieka, rozpoczyna się Chadar, czyli lodowa droga. Szlak ten jest do dziś jedyną drogą łączącą te dwa dawne himalajskie królestwa. Mężczyźni, kobiety i dzieci codziennie pokonują kilkanaście kilometrów, nocują w jaskiniach i żywią się tsampą. Przez kilka dni wędrówki przy temperaturach spadających do - 30 st. C i na wysokości ponad 3500 m n.p.m. trwają zmagania z niebezpieczeństwami, jakie niesie przejście Chadaru. Kilkusetletnia tradycja Chadaru właśnie się kończy za sprawą budowanej drogi kołowej.

Spotkanie odbędzie się 9 października w Restauracji Dworek (Bielsko-Biała, ul. Żywiecka 193), o godzinie 19.00. Wstęp wolny. Organizatorzy proszą o rezerwację miejsc.

lik / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.