bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 28 listopada 2013
  • 21 grudnia 2013
  • wyświetleń: 3337

Premiera: "Białe małżeństwo"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Za nami:

12 grudnia (czwartek) w Teatrze Polskim odbędzie się studencka premiera spektaklu Różewicza pt. "Białe małżeństwo" w reżyserii Joanny Zdrady. Teatr zaprasza studentów, nauczycieli szkół średnich i wyższych oraz pracowników naukowych.

Reklama

spektakl białe małżeństwo
fot. Lidia Polok


Bilety w cenie 10 złotych dostępne pod numerami telefonów 33 822 84 53 oraz 33 829 31 60.

Początek o godzinie 20.00. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z aktorami.

------------------------

"Białe małżeństwo" to jedna z najbardziej kontrowersyjnych sztuk. Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych sztuk napisanych w Polsce w II połowie XX wieku. Warszawska prapremiera wywołała przed laty skandal obyczajowy. Wbrew intencjom autora.

- "Białe małżeństwo" Różewicza to spektakl o poszukiwaniu tożsamości. Główna bohaterka sztuki, Bianka, i warunkowani przez kulturowe stereotypy członkowie jej rodziny żyją w pozornej idylli zacisza mieszczańskiego dworku.

Tradycyjna etykieta "dobrego domu" przewiduje z góry określone modele zachowań - każdemu przypisana jest społeczna rola, której charakter nie zawsze odpowiada naturalnym potrzebom jednostki. Dorastające siostry Bianka i Paulinka stoją u progu dojrzałości - zmagają się z demonami budzących się w ich świadomości indywidualizmu i seksualności.

Zdjęcia z prób do spektaklu "Białe małżeństwo" · fot. Lidia Polok


Fasada z białego marmuru zaczyna pękać. Dziewczęta uświadamiają sobie bowiem dysfunkcję własnej rodziny oraz dysharmonię narzuconego przez nią modelu wychowania. Każdy spośród członków rodziny boryka się z własnym demonem ubezwłasnowolnionego społecznie ega, którego nieujarzmiona natura przebija na powierzchnie świadomości w formie zwierzęcego instynktu.

Mały biały domek zmienia się w ryczącą i gdaczącą menażerię: byk - ojciec odtrącony przez oziębłą matkę kopuluje z kucharką o świńskim obliczu, dziadek-fetyszysta poklepuje po pupie wnuczkę Paulinkę, podstarzała ciotka, niczym perliczka w stanie ekstazy, uwodzi młodego Beniamina przeznaczonego na męża dla Bianki…

Groteskowa metamorfoza postaci pokazuje dramat kulturowych ograniczeń. Zgwałcona poprzez konwenans Bianka odkrywa w sobie prawdziwe "ja", dojrzewa do samookreślenia się" - mówi o spektaklu reżyser - Joanna Zdrada.

lik / bielsko.info

źródło: Teatr Polski w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj