Rozrywka

 • 15 maja 2024
 • wczoraj, 06:26
 • wyświetleń: 334

W Książnicy Beskidzkiej odbędzie się seminarium zatytułowane "Przemysłowa Herstoria"

Za nami:

18 maja w godz. 10.00-15.00 w Książnicy Beskidzkiej odbędzie się seminarium na temat dziedzictwa przemysłowego i jego wpływu na teraźniejszość pod hasłem "Przemysłowa herstoria" w krajobrazie Bielska-Białej i Łodzi. Spotkanie organizują Oddziały Łódź i Katowice Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Urząd Miejski w Bielsku-Białej oraz Citylabb Pracowania Badań i Innowacji Społecznych.

Książnica Beskidzka podsumowała 2021 rok
W Książnicy Beskidzkiej odbędzie się seminarium pt. Przemysłowa Herstoria · fot. UM Bielsko-Biała


Książnica Beskidzka zaprasza na Seminarium: Przemysłowa Herstoria w Krajobrazie Bielska-Białej i Łodzi! Na warsztaty zapraszają także: Polskie Towarzystwo Socjologiczne, Urząd Miejski w Bielsku-Białej oraz cityLaBB.

- Dołącz do naszej dyskusji o dziedzictwie przemysłowym i jego wpływie na teraźniejszość. Nie przegap interesujących prezentacji i debat!- piszą organizatorzy.

Szczegółowy program seminarium:

 • 10.00 - 10.20 dr Małgorzata Tkacz-Janik Specjalistka ds. kulturowego dziedzictwa niematerialnego, Instytut im. Wojciecha Korfantego, Uniwersytet Śląski - Wydział Humanistyczny Anna Skiendziel Stowarzyszenie “Szlakiem Kobiet” Herstoria (teorie krytyczne) i jej znaczenie w odczytywaniu dziedzictwa miast postindustrialnych?
 • 10.20 - 10.40 dr Izabela Desperak Instytut Socjologii UŁ, socjolożka gender, współredagowała (z Ingą Kuźmą) książkę „Kobiety niepokorne”. Herstorie” Nie tyle zapomniane, co eksmitowane z politycznej historii. O amputacji strajków łódzkich włókniarek z oficjalnej i zbiorowej pamięci i oddolnych próbach przywrócenia ich tamże.
 • 10.40 - 11.00 Marta Madejska Stowarzyszenie Topografie, Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf, autorka książki reportażowej „Aleja Włókniarek”. Transformacja gospodarczo-ustrojowa w doświadczeniu włókniarek z Łodzi, Leśnej i Nowej Soli.
 • 11.00 - 11.20 dr Maciej Bujakowski Uniwersytet Bielsko-Bialski, Prezes Bielsko-Bialskiego Towarzystwo Historycznego. Temat: Codzienne doświadczenia kobiet zatrudnionych w przemyśle włókienniczym w XIX a jakie w XX w. W jaki sposób kobiety przeżyły upadek przemysłu włókienniczego w BB a jak w Łodzi?
 • 11.20 - 11.40 Jacek Kachel Urząd Miejski w Bielsku-Białej Transformacja. Czynniki miejskiej odporności na katastrofy społeczno-ekonomiczne.
 • 11.40 - 12.15 Przerwa kawowa.
 • 12.15 - 14.00 Pamięć i niepamięć: W jaki sposób przemysłowe dziedzictwo wpływa na teraźniejszość? Narracje o płci w świecie przemysłowym, między kolektywnym a indywidualnym doświadczeniem. W jaki sposób dziedzictwo związane z przemysłem włókienniczym wpływało/czy nadal wpływa?/ na pozycję/role społeczne kobiet?
 • 14.00 -15.00 Przerwa obiadowa.
 • Po przerwie odbędzie się spacer historyczny.


- Serdecznie zapraszamy do udziału w tym ważnym wydarzeniu, które otworzy dyskusję na
temat dziedzictwa przemysłowego i jego wpływu na naszą teraźniejszość
- dodają organizatorzy.

W Książnicy Beskidzkiej odbędzie się seminarium zatytułowane "Przemysłowa Herstoria"
fot. Książnica Beskidzka

Zac / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.