Rozrywka

  • 9 marca 2024
  • 15 marca 2024
  • wyświetleń: 925

Zdobył Broad Peak i K2 w zaledwie 9 dni. Spotkanie z himalaistą w Starym Bielsku

Za nami:

Gościem Domu Kultury w Starym Bielsku będzie Piotr Krzyżowski. To himalaista, który zdobył dwa ośmiotysięczniki - Broad Peak i K2 - w przeciągu zaledwie 9 dni.

Spotkanie z Piotrem Krzyżowskim już w piątek (15 marca)
Spotkanie z Piotrem Krzyżowskim już w piątek (15 marca) · fot. DK Stare Bielsko


Krzyżowski z zawodu jest zarówno prawnikiem, jak i ratownikiem GOPR. Jest w stanie przygotować się tak, aby wspinać się w swoim stylu, szybko, bez użycia tlenu z butli i wsparcia tragarzy wysokogórskich, na najwyższe szczyty na Ziemi. W ciągu 3 lat stanął na pięciu ośmiotysięcznikach, Gaszerbrum II, K2, Broad Peak, a w zeszłym roku na Nanga Parbat i Gaszerbrumie I. Zdobył więc Koronę Karakorum, czyli cztery ośmiotysięczniki położone w paśmie Karakorum oraz Nanga Parbat położoną w Himalajach pakistańskich. Na koncie ma również wejścia na 4 szczyty Śnieżnej Pantery w tym wspólnie z partnerem M. Hatalą, pierwsze Polskie zimowe wejście na Chan Tengri.

Piotr jest przedstawicielem starej szkoły. Swoje doświadczenie wysokogórskie zdobywał stopniowo wspinając się latem i zimą w Tatrach, w Alpach, Kaukazie, Pamirze oraz Tienszanie.

Nie ogłasza szumnie swoich planów i często o jego celach dowiadujemy się już w czasie trwania wyprawy. Tak było w 2022 roku, kiedy oficjalnie wybrał się na Broad Peak, a dziewięć dni po tym jak stanął na jego szczycie, zameldował się z wierzchołka K2. Podobnie było w zeszłym roku, kiedy oficjalnie wybrał się na Nanga Parbat, którą zdobył po trwającym 15 godzin, trudnym ataku z niskiej trójki, w którym do szczytu musiał pokonać prawie 1400 metrów w pionie, a następnie pokonując w 4 dni ponad 80km lodowcem Baltoro zameldował się z bazy pod Gaszerbrumami. Ostatecznie wykorzystując jeden dzień dobrej pogody stanął na szczycie Gaszerbruma I, swojego piątego ośmiotysięcznika. Jak nam powiedział, to tutaj niedaleko na Gaszerbrumie II, w 2021 roku, zaczęła się jego przygoda z wielkimi pakistańskim szczytami i tutaj postawił kropkę, wchodząc na Gaszerbruma I.

kr / bielsko.info

źródło: Dom Kultury w Starym Bielsku

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.