Rozrywka

  • 21 stycznia 2024
  • wyświetleń: 1812

Sztuka, którą można dotykać, a nawet przytulić. Niezwykła wystawa w Galerii Bielskiej BWA

Do 25 lutego w Galerii Bielskiej BWA można oglądać wystawę "Dotyk Sztuki". Skierowana jest głównie do osób z niepełnosprawnościami wzroku, ale zachęca też wszystkich odwiedzających do odbioru sztuki przez wiele zmysłów.

Wystawa "Dotyk Sztuki" w Galerii Bielskiej BWA · fot. Galeria Bielska BWA


- Założeniem projektu było przygotowywanie ekspozycji w pełni dostosowanej do percepcji dotykowej. Tak powstała wystawa prezentująca dzieła sztuki haptycznej zrealizowane przez 40 artystek i artystów - wyjaśnia Michał Gąsior z Galerii Bielskiej BWA.

Kuratorami wystawy są dr Anna Beata Barańska i dr Radosław Skóra.

- Prezentowane są rzeźby, obiekty artystyczne, instalacje oraz przestrzenne obrazy malarskie. Dla osób niewidomych i niedowidzących przygotowana została ekspozycja w pełni dostępna. Wszystkie prace są dziełami sztuki haptycznej, które oddziałują na widza właściwościami materialnymi, można je dotknąć, pogłaskać, a niekiedy i przytulić. Dotyk wytwarza bardzo bliski, wręcz intymny kontakt pomiędzy dziełem a odbiorcą, pobudza zmysły oraz zachęca do rozpoznawania właściwości przedmiotów i odróżniania faktur. Zwiedzanie tego typu ekspozycji, ze względu na jej multisensoryczny charakter, to świetna okazja, aby zanurzyć się w świecie sztuki współczesnej, odkryć ją, poczuć, posłuchać, a nawet posmakować. Dla pełniejszego odbioru prac została przygotowana audiodeskrypcja, która ma za zadanie przekazać drogą słuchową werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym - wyjaśnia dr Barańska.

Ekspozycja jest dostępna w górnej sali galerii do 25 lutego. Zwiedzać ją można od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00.

kr / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj