Rozrywka
- 27 lipca 2023
- wyświetleń: 908
Kolejne spotkanie Kawiarni Filozoficznej. Tym razem o Pokoleniu (Z)miany
Za nami:
W czwartek 27 lipca odbędzie się 348. spotkanie dyskusyjne z cyklu Kawiarnia Filozoficzna. Tematem będzie Pokolenie (Z)miany. Rozpoczęcie: godzina 20.00. Miejsce: Ogródek na Rynku (tam, gdzie będzie dość wolnego miejsca).
Tekst: Justyna Suchecka, "Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie" (skrót).
Wprowadzenie: Jarosław Hess.
___
Bywają nazywani zetkami, zoomerami albo postmilenialsami. Nie pamiętają PRL-u, urodzili się w wolnej Polsce między rokiem 1995 a 2010.
Tylko nieliczni pamiętają, jak przez mgłę, walące się wieże World Trade Center.
W 2005 roku umierał Jan Paweł II, wielu z nich nie było jeszcze na świecie. Inni - jak sami twierdzą - dopiero uczyli się wtedy chodzić i na chleb mówili „bep”.
Gdy doszło do katastrofy pod Smoleńskiem, spora część z nich była w żłobkach lub przedszkolach.
To wydarzenia, które kształtowały ich rodziców. Dla nich to historia. I może dlatego tak często wciąż wydają nam się dziećmi. Bo nie pamiętają, nie znają, nie było ich na świecie.
Mówimy o nich „ta dzisiejsza młodzież”, choć wielu z nich młodzieżą już być przestało. Pokolenie Z to nie tylko nastolatki. To osoby, od których zależy, czy dostaniemy kredyt, początkujący lekarze, nauczyciele naszych dzieci. Sama nie wiem, kiedy to się stało, ale najstarsze spośród zetek w 2023 roku skończą 28 lat! Już zmieniają rynek pracy i nie tylko.
Gdy piszę te słowa, materiał do matury powtarza właśnie rocznik 2004. Ludzie, którzy przyszli na świat w tym samym roku, w którym Polska weszła do Unii Europejskiej, powstał Facebook, Irlandia jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła całkowity zakaz palenia w pubach i restauracjach, a z Katowic do Luton poleciał pierwszy samolot tanich linii Wizz Air.
Wydarzenia, które ukształtowały moje pokolenie, dla nich - co nie powinno być zaskoczeniem - są mniej lub bardziej odległą, ale jednak historią.
Nie jest oczywiście tak, że kto urodził się w grudniu 1994 roku z automatu jest jeszcze milenialsem, a ten ze stycznia 1995 roku magicznie zmienia się w zetkę.
Ważniejsze od dat są uwarunkowania społeczne i historyczne - w każdym kraju nieco inne.
(…)
Pokolenie to nie tylko ludzie, którzy żyją w tym samym czasie i mają zbliżone doświadczenia czy perspektywy. To podobieństwo postaw, motywacji, nastawień i systemów wartości. Ale to nie oznacza, że wszyscy są tacy sami.
W obszernym raporcie Świat młodych firmy badawczo-analitycznej IQS podzielono zetki na pięć plemion. Pierwszym są Ziomki, które stanowią 33 proc. populacji młodych i dla których najważniejsza jest grupa. Relacje z innymi są dla nich sposobem definiowania samych siebie. To plemię zanurzone w wartościach kolektywnych, które indywidualizm postrzega jako coś, co może być nawet niebezpieczne. Co dość ważne: niezbyt interesuje ich polityka.
Drugim dużym plemieniem są Lifehackerzy (28 proc.), którzy na pierwszym miejscu stawiają własny sukces i - w przeciwieństwie do Ziomków - są skrajnymi indywidualistami. Równocześnie są przy tym dość konserwatywni - prawie połowa z nich wierzy, że dyscyplina i posłuszeństwo to najważniejsze wartości, ponad 40 proc. z nich stara się żyć zgodnie z naukami Kościoła, bardzo ważna jest dla nich również tradycja.
Trzecia grupa to Domisie (28 proc.), którzy realizują się w relacjach rodzinnych. Ważne są dla nich tradycja i ojczyzna. Bardziej niż pozostali pragną dla Polski silnego przywództwa.
Z kolei Regrety, które stanowią 10 proc. zetek, to najbardziej sfrustrowane plemię młodych. Codzienność postrzegają jako ciągłą walkę o przetrwanie i uznanie. Ich pierwszą potrzebą jest normalność, marzeniem jest normalna praca, normalny kraj, spokój i bezpieczeństwo na co dzień.
Jest jeszcze jedna grupa - Hipsterzy - to kosmopolityczne i chyba najbardziej otwarte, choć niewielkie plemię (9 proc. populacji młodych). Nie potrzebują autorytetów, czują się obywatelami świata, są wrażliwi na problemy globalne.
Justyna Suchecka
___
Link do strony na facebooku:
https://www.facebook.com/groups/168565856557881
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.