bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 2 marca 2023
  • 11 marca 2023
  • wyświetleń: 640

Sztuka opowiadania - Iranki w obiektywie Sylwii Bukowickiej

Za nami:

11 marca na godz. 18.00 w Pauzie (ul. Piastowska 52 w Bielsku-Białej) odbędzie się wernisaż wystawy Sylwii Bukowickiej „Sztuka opowiadania”. Inspiracją dla Joli Kajmowicz-Sopickiej do organizacji tego wydarzenia była tragiczna śmierć Mashy Amini i trwające protesty przeciwko dyskryminacji kobiet w Iranie, a równocześnie doświadczenie podróży po tym kraju z autorką prezentowanych zdjęć.

Reklama

Sztuka opowiadania - Iranki w obiektywie Sylwii Bukowickiej
Sztuka opowiadania - Iranki w obiektywie Sylwii Bukowickiej · fot. materiały prasowe


Wysłuchamy wykładu dr Pauliny Niechciał o sytuacji kobiet w Islamskiej Republice Iranu. Odbędzie się także zbiórka pieniędzy dla Masih Alineżad, irańskiej aktywistki na rzecz praw kobiet i dziennikarki.

W programie również koncert „Muzyka oddechem i struną malowana”. Zagrają Kasia Gacek-Duda (flet) i Małgosia Komorowska (harfa). To spotkanie dwóch artystek z odmiennych środowisk muzycznych. Połączenie kunsztu klasycznych strun harfy z etnicznym oddechem fletu. Flet i harfa to jedno z najpiękniejszych muzycznych połączeń. Dźwięki tych dwóch instrumentów są subtelne i melancholijne, co wprowadza słuchacza do krainy łagodności. Program koncertu obejmuje autorskie miniatury etniczne Katarzyny Gacek Dudy oraz wybrane utwory klasyczne na flet i harfę, takich kompozytorów jak Jacques Ibert czy Claude Debussy.

Wstęp wolny!

Sylwia Bukowicka - himalaistka, matka dwóch córek. Realizuje projekty fotograficzne na zamówienie oraz własne. Ma za sobą projekt literacko-fotograficzny „Dzieci na A”, przedstawiający dzieci z diagnozą autyzmu. W 2017 wyróżniona w szóstej edycji ogólnopolskiego konkursu „Portret 2017”, za wrażliwość, oniryczny klimat i mroczny romantyzm. Na co dzień dokumentuje życie swoich córek. Jest świadkiem, cichym, uważnym, niezmiennym. Zajmuje się fotografią cyfrową i analogową.

Kasia Gacek-Duda - flecistka, multiinstrumentalistka, podróżniczka, vlogerka i kompozytorka w zakresie fletowej muzyki autorskiej i etnicznej. Założycielka etnicznych projektów takich jak Królestwo Beskidu, Kasia Gacek-Duda i Dariush Rasouli „Euroasian” oraz projekty Kultury Fletowe Świata. Koncertuje w kraju i na całym świecie. Zajmuje się propagowaniem flecistyki etnicznej świata. Jest autorką bezprecedensowych ornamentów etnicznych na flet poprzeczny współczesny.

Małgosia Komorowska - harfistka, koncertująca solowo oraz z wybitnymi zespołami, pedagog, muzykoterapeuta. Występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie. Jako solistka jest zapraszana na renomowane międzynarodowe festiwale muzyczne. Dokonuje autorskich aranżacji, kompozycji i improwizacji harfowych, koncertując i nagrywając regularnie w projektach fusion łączących klasykę z jazzem.

Dr Paulina Niechciał - etnolożka, iranistka i socjolożka, pracuje w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego na stanowisku adiunkta. Interesuje się szeroko pojętą kulturą współczesną Iranu, Tadżykistanu i Afganistanu, bliska jest jej tematyka związana z mniejszościami etnicznymi i religijnymi czy problemy kobiet. Posiada duże doświadczenie badawcze z terenów Iranu i Tadżykistanu, zajmowała się także badaniami diaspor w kontekście amerykańskim, a w Afganistanie pracowała jako tłumaczka języka perskiego/dari. Autorka monografii naukowej poświęconej współczesnej społeczności zaratusztrian w Iranie, a także licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Sztuka opowiadania - Iranki w obiektywie Sylwii Bukowickiej

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.