Rozrywka

 • 24 stycznia 2023
 • wyświetleń: 485

Kompletny przewodnik po akcesoriach barmańskich i sposobach ich wykorzystania w celu uzyskania idealnego koktajlu

Materiał partnera:

Podstawowym zadaniem barmana jest przygotowywanie efektownych i smacznych drinków dla klientów klubów, dyskotek, bądź uczestników eventów. Najlepsi barmani dysponują wiedzą i umiejętnościami, a także profesjonalnymi akcesoriami, umożliwiającymi tworzenie niebanalnych koktajli.

koktaile,akcesoria barmańskie
fot. Pixabay


Shaker, czyli podstawowe narzędzie barmanaPodstawowym narzędziem każdego barmana jest shaker. To urządzenie wykorzystywane do mieszania i schładzania składników używanych podczas przygotowywaniu drinków. Wyróżnia się kilka rodzajów shakerów. W zależności od preferencji, umiejętności oraz doświadczenia barmani najczęściej korzystają z shakerów:

 • trzyczęściowych;
 • bostońskich;
 • francuskich.


Pierwsze zbudowane są z części głównej, przykrywki z sitkiem oraz korka i przeznaczone dla barmanów z niewielkim doświadczeniem. Wbudowane sitko pozwala łatwo przecedzić koktajl bez konieczności użycia dodatkowych akcesoriów.

Równie prosty w użyciu jest shaker francuski składający się metalowego kubka oraz pokrywki. Metalowa konstrukcja pozwala uzyskać charakterystyczny stukot kostek lodu podczas mieszania składników.

Bardziej doświadczeni i zaawansowani barmani chętnie korzystają z urządzenia typu bostońskiego, które składa się ze szklanicy barmańskiej oraz metalowego kubka. Składniki koktajlu wrzucane są do metalowej części, a następnie domykane szklanicą. W celu otwarcia shakera niezbędne jest odpowiednie uderzenie dłonią w miejsce styku obu części.

Sitka i łyżki barmańskieBarmani, którzy korzystają z shakera typu francuskiego, bądź bostońskiego używają również sitek barmańskich. Tego rodzaju akcesoria pozwalają na odcedzenie koktajlu przed jego podaniem klientowi i usunięcie z niego kostek lodu, pestek, cząstek owoców, bądź ziół. Dzięki nim przygotowany drink będzie wyglądał perfekcyjnie i miał gładką, aksamitną konsystencję. Najchętniej wybierane przez barmanów są sita:

 • stożkowe;
 • julep;
 • hawthorne.


Pierwsze z wymienionych zbudowane są z uchwytu, na którego końcu osadzono sitko w kształcie stożka. Narzędzia typu julep swym wyglądem przypominają miniaturowy durszlak. Najbardziej złożoną budowę ma sito hawthorne, które składa się z uchwytu, tarczy oraz charakterystycznej sprężyny dopasowującej się do kształtu shakera.

Do tworzenia niezwykle efektownych warstwowych drinków lub ich wymieszania bezpośrednio przed podaniem służą łyżki barmańskie. Akcesoria te mogą być również używane do odmierzania porcji poszczególnych składników. Barmani w swej pracy wykorzystują łyżki:

 • europejskie - zakończone płaskim krążkiem przeznaczonym do tworzenia warstw i rozgniatania mięty bądź kostek cukru;
 • amerykańskie - zakończone charakterystyczną gumową nakładką chroniącą dłoń barmana;
 • japońskie - zakończone widelcem lub efektowną łezką.


Miarki, moździerze i inne przydatne akcesoriaDo przygotowania idealnego koktajlu niezbędne jest ścisłe przestrzeganie receptur. Precyzyjne odmierzanie ilości dodawanych składników umożliwiają miarki barmańskie, nazywane również jiggerami. Swym wyglądem przypominają dwustronne kieliszki o pojemności 20-40 ml lub 25-50 ml.

Rozgniatanie mięty oraz owoców cytrusowych stanowiących składniki idealnego koktajlu umożliwia muddler, czyli moździerz barmański. To klasyczne narzędzie może być wykonane ze stali nierdzewnej, drewna lub tworzywa sztucznego.

W pracy barmana sprawdzi się także ręczny wyciskacz do cytrusów oraz szczypce lub szufelki do lodu. Inne powszechnie stosowane akcesoria to małe tarki, lejki, mieszadełka, a także słomki, wykałaczki bądź inne elementy dekoracyjne.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Craftbar.shop - zapraszamy do zapoznania się z ofertą akcesoriów barmańskich.